Ellenzék – Hol marad az egészségügyi alkalmazottak bérére szánt pénz?

„Szerintem az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) azzal számol, hogy kormányozni fog, ezért azt teszi, amit ebben az évben is tett, magyarán az év utolsó két hónapjában 5,85 százalékra emelték az állami biztosítottak után fizetendő összeget. Ez teljességgel felelőtlen” – jegyezte meg Ivan Uhliarik, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) volt egészségügyi minisztere, aki szerint a kórházak egyre növekvő, jelen pillanatban csaknem 500 millió eurós adóssághalmazának figyelmen kívül hagyása felér egy időzített bombával.
Elmondása szerint a legjelentősebb problémával a gyógyszerkészítmények és gyógyászati segédeszközök beszállítói küszködnek. „Ha éppenséggel akarnák, akkor sem húznák ki, mert egyes kórházaknak 600 napos elmaradásuk van velük szemben” – mondta az egykori tárcavezető, egyúttal az egészségügy általános hatékonyságának hiányát is kiemelve. „Miniszterségem alatt 3 ezerrel csökkentettük az akut kórházi fekvőhelyek számát, de kevés volt. Számukat tovább kell csökkenteni, átláthatóvá kell tenni az egészségügyi közbeszerzéseket, hogy ne ismétlődhessenek meg az olyan esetek, mint a pöstyéni CT-ügy. Elengedhetetlen, hogy valamit tegyünk a gyógyszertúlfogyasztással” – tette hozzá Uhliarik.
„Az egészségügy költségvetésének problémája, hogy nem jut az ideinél több pénz az egészségügyi ellátásra” – figyelmeztetett Viliam Novotný független parlamenti képviselő, a parlament egészségügyi bizottságának tagja, aki szerint a kormány nem kompenzálja önnön ígéreteit. „Ígéretet tett a nővérek és egészségügyi alkalmazottak béremelésére, ami állítólag 55 millió euróba kerül majd, de az az összeg nem szerepel a költségvetésben” – mutatott rá Novotný attól tartva, hogy az egészségügyi alkalmazottak fizetésének megemelése – amint arra a múltban is példa volt – az Alkotmánybíróságon végezheti.
Az alacsony keresetű, legfeljebb 570 eurós jövedelemmel rendelkező alkalmazottak egészségügyi járulékterheinek csökkentése is gondot jelent. „Tavaly ez 150 millió eurós kiesést eredményezett, amelyet bár a kormány ellensúlyozott, ám az állami biztosítottak járulékait 100 millió euróval csökkentette, vagyis ténylegesen csak 50 millió eurónyi kiesést pótolt ki, miközben idén már semmilyen szintű kompenzációról nem beszél” – mutatott rá Novotný. A parlamenti képviselő a jövő évben meglehetősen komoly problémákkal számol a kórházakban, ami a nővérek és más egészségügyi alkalmazottak béreit illeti. „A béreken túl, amelyekre ugye nincs pénz, a másik legfőbb kockázati tényezőt az állami kézben lévő kórházak adóssághalmaza jelenti, amely az év végére meghaladja majd a 400 millió eurót, ám Peter Kažimír pénzügyminiszter eközben úgy tesz, mintha ilyenről szó sem lenne. Sőt, tartalékban sem hagyott pénzt” – jegyezte meg vészjóslóan Novotný.
Peter Osuský, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) képviselője szerint a parlament olyan pénzről döntött, ami valójában nincs is. „Ez egyfajta apró betekintés abba, miként fest a négyévi semmittevés az ügyben, s miként történik gyakorlatilag ugyanez a választások előtt, azzal a különbséggel, hogy most legalább elhangzik az ígéret, hogy a jövőben majd megtörténik az előrelépés” – fogalmazott Osuský. Szerinte az egészségügyben ott vannak jelen a problémák, ahova az állam keze is elér. „A Kassa Saca városrészében működő égési sérüléseket ellátó magánkórház évtizedek óta magánkézben van, s még egyszer sem hallottam a kórházon belüli zendülésről. Az igazság az, hogy a CT-vásárlásokat ott ütik nyélbe, ahol az állam beleavatkozik a felügyelőtanács összetételébe, hogy annak a vége üzlet legyen” – állapította meg Osuský.
Az egészségügyi minisztériumnak a jövő évben 1,49 milliárd euró áll majd rendelkezésére kiadásainak fedezésére, amelynek legszámottevőbb hányadát – 1,42 milliárd eurót – az egészségügyi ellátásra fordítanak majd. Ebbe egyebek mellett a biztosítottak utáni elvezetéseket is belekalkulálták, ám azokat a javaslat nem részletezi. A mentőszolgálat kiépítésére és korszerűsítésére 14,1 milliárd eurót különítettek el.
További 36,67 millió euró az egészségügyi politika megalkotására és a gyakorlatba történő átültetésére fordítanak. Az egészségügyi megelőző intézkedésekre és az egészség védelmére a költségvetés vonatkozó fejezetében 31,5 millió euró szerepel. A szaktárca összbevétele 34,47 millió euró, amiből 23,35 millió az európai uniós költségvetésből származik.
A törvényhozás egyben megszavazta Richard Raši és Daniel Duchoò kormánypárti honatyák módosító javaslatát. Eszerint a kormány garanciát vállal az egészségügyi szolgáltatókról szóló törvénymódosítás alkalmazásával kapcsolatos kiadások fedezésére a szaktárca 2016. évi költségvetési fejezetének keretén belül, 55 millió euró értékben. Az említett javaslat az egészségügyi alkalmazottak bérezésének mértékét módosítja. A parlament november 24-én, kedden második olvasatban tárgyalja majd azt.