Ellenzék: a kormánykoalíció titkol valamit
„A volt ellenzéki kollégák mondogatják, milyen kiváló korrupcióellenes programot sikerült átültetniük, ám az első, amit tesznek, hogy nem hozzák nyilvánosságra a koalíciós szerződést. Engem viszont érdekelne, mi is van benne. Mi az, amiről egyezkedtek? Állami cégek? Alkotmánybírák? Nagykövetek? Miért hinnénk el, hogy a szerződés megfelel a kívánalmaknak, ha nem akarják nyilvánosságra hozni?” – tette fel a kérdést Daniel Lipšic, aki szerint a koalíció valamit titkol.
Meggyőződése, hogy a múlt héten aláírt koalíciós szerződés nyilvánosságra hozatalának megtagadása bizonyítja, a kormány nem a politikusok szabad akaratából jött létre, de a háttérben működő oligarchák megegyezése alapján.
Az eljárás főként a Most-Híd és a Háló (#Sie) esetében leginkább meglepő – jelentette ki Galko. „A választóik iránti legmagasabb fokú tiszteletlenségnek tartom. A választók átverésének a netovábbja” – fogalmazott.
A Szabadság és Szolidaritás (SaS), illetve az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO-NOVA) képviselői a mai sajtótájékoztatójukon azt is közölték, a lakás- és adócsalással kapcsolatos Baštrnák-ügyben is szeretnék összehívatni a parlamenti bizottságokat. Az ellenzéki pártok az alkotmányjogi bizottság összehívását is tervezik, ahová szeretnék meghívni a legfőbb ügyészt és a különleges ügyészt is, valamint a védelmi bizottság tagjait – mivel magyarázatot kívánnak kérni Tibor Gašpar rendőrfőkapitánytól és Robert Kaliòák belügyminisztertől is – és a pénzügyi bizottságot, az élén Františk Imrecze elnökkel.
„Szeretnénk magyarázatot kérni, hogyan lehet ilyen nagy horderejű ügyeket a segédletükkel és irányításukkal a szőnyeg alá söpörni” – jegyezte meg Daniel Lipšic.
Az említett Baštrnák-ügy a Five Star Residence lakóépülettel van összefüggésben, ahol az SaS képviselője, Jozef Rajtár szerint az „egyik lakás 1,7 millió euróba kerül, illetőleg 17 lakás ára egy euró”.
Az épületet Marian Koèner vállalkozó cége, a Real Štúdio K.F.A. építette, Ladislav Baštrnak cége pedig 12 millió értékben hét lakás vásárolt a lakótömbben. A képviselő magyarázata szerint Baštrnák cége ugyanakkor mértéken felüli áfa-visszatérítést is igényelt, amit mindennemű vizsgálat nélkül azonnal kifizettek neki.
Rajtár újabb tényekre is rámutatott. Maian Koèner cége ugyanazon lakótömbben 17 lakást vásárolt egy euró összértékben, tehát lakásonként 6 centért, miközben egy-egy lakás tényleges ára – garázzsal együtt – 200 ezer euró, tehát ily módon az állam vesztesége a nyereségi adóból 680 ezer euró, s ehhez társul a be nem fizetett áfa is.
„Nincs tudomásunk róla, hogy bárki is kivizsgálta volna ezt a még 2011-ben történt esetet” – jegyezte meg Jozef Rajtár.