2016. február 5., 10:14

Eljuttatták követeléseiket az egészségügyi tárcához a nővérek

POZSONY. A nővéri szakszervezetek követeléseikre vonatkozó „kompromisszumos“ javaslatot juttattak el az egészségügyi minisztériumhoz. Ezek teljesítése esetén visszatérnének a kórházakba azok a nővérek, akik a tömeges felmondások során távoztak a kórházakból.

A szakszervezetek és a nővéri kamara már korábban jelezte, most arra várnak, hogy a szaktárca tárgyalásra hívja őket.

Ahogy a kormány és a szakszervezetek közti memorandum-javaslatból kiderül, a nővérek törvényi garanciát kérnek az ez évtől hatályba lépett jogszabályba foglaltaknál magasabb bérekre. Azt is akarják, hogy a felmondást benyújtókat ne érje semmilyen hátrányos bánásmód. Emellett az indítvány szerint valamennyi szerződésnek határozatlan időre kellene szólnia.

A nővéreknek továbbá több konkrét követelésük is van az eperjesi, a zsolnai és a nagyszombati egyetemi kórházban dolgozó alkalmazottakra vonatkozóan. Ezen intézményekből február elseje óta a tömeges felmondások során több száz nővér távozott. A szakszervezetek zsolnai kollégáik számára például parkolókártyákat is követelnek, Nagyszombatban pedig az egészségügyi ellátásért felelős helyettes menesztését követelik.  

A szakszervezetek javaslatát a nővéri kamara is támogatja. „A memorandum-javaslat nem csupán a nővérek bérét érinti, amelyeket 2016. március 1-től kellene rendezni, hanem az egészségügyön belüli viszonyok rendezését is, amelyek hatást gyakorolnak a páciensek egészségügyi ellátásának minőségére” – mutatott rá Iveta Lazorová, a Szlovákiai Nővérek és Szülészasszisztensek Kamarájának (SKSaPA) elnöke.

Lazorová hozzátette: a nővérek az egészségügyi létesítményekben dolgozók létszámának optimalizálását, a személyzet létszámának megtartására vonatkozó ellenőrző mechanizmus bevezetését és az egészségügyi létesítmények finanszírozási rendszerének módosítását kérik. „A fizetségeknek a valós költségeket kell tükrözniük, továbbá az egészségügyi létesítmények áttekinthető működését, s nem utolsó sorban a felmondások benyújtásával kapcsolatban az alkalmazottakat érő negatív hatások kiiktatását is követeljük” – fejtette ki.

„Természetesen véleményt nyilvánítunk majd a kézbesített javaslattal kapcsolatban” – közölte Peter Bubla, az egészségügyi tárca szóvivője, hozzátéve, hogy előbb azonban alaposan áttanulmányozzák az anyagot.

Megosztás