Elemzők: vakon fogadták el a Váhostav miatt a törvénymódosítást
Mindezt Eduard Chmelár, a Médiaakadémia rektora és Juraj Hrabko publicista fejtette ki pénteken a Teraz.sk internetes hírportál TABLET.TV című vitaműsorában.
Chmelár szerint a jövőben újabb törvénymódosításra lesz majd szükség, míg Hrabko úgy véli, hogy Andrej Kiska köztársasági elnöknek nem szabadna azt aláírnia, hanem újratárgyalásra vissza kellene utalnia a törvényhozásba.
„Úgy vélem, hogy több problémás pont is szerepel benne. Amint lehetőséget nyújt valaki a csődbiztosnak arra, hogy megváljon tisztségétől, végeláthatatlanná válhat a csődbiztos kiválasztásának folyamata, mert a lehetőséggel élve az egyik csődbiztos lép majd vissza a másik után. A következő problémát az Európai Központi Bank (ECB) állásfoglalása jelenti“ – állapította meg Hrabko a jogszabály-módosítás kapcsán.
„Tekintettel a törvény készültének módozatára, a jogszabály-módosítás nem lehet minőségi. A képviselők olyasvalamiről döntöttek gyorsított eljárásban, amit nem is láttak“ – mutatott rá Chmelár. Szerinte a honatyáknak egyáltalán nem volt idejük beleásni magukat a törvénybe, így saját meggyőződés, szakmai elemzés helyett inkább csak az előterjesztőnek szavaztak bizalmat, illetve annak véleményére hagyatkoztak.
Ugyanakkor mindkét elemző üdvözölte Robert Fico kormányfő döntését, hogy felhagyott annak lehetőségével, hogy pártja, a kormányzó Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) törvényhozásbeli erejét kihasználva, leváltsa a parlament alelnöki posztjáról Ján Figeľt, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) elnökét.
„Függetlenül attól, hogy mi vitte rá a kormányfőt ez egy pragmatikus, és végső soron helyes döntés volt“ – mondta Hrabko. Szerinte ugyanis Figeľt olyasvalamiért büntették volna, mint a parlament alelnökét, amit még közlekedésügyi miniszterként tett, ráadásul, amit cselekedett, azt „Szlovákia érdekében és nem önös érdekéből tette” – jegyezte meg.
„Az elmúlt két hétben a Smer-SD kaotikus viselkedésének voltunk tanúi. A párt egy olyan, számára igencsak kellemetlen helyzetben kényszerült tűzoltásra, amely a szempontjából akár még rosszabbul is elsülhetett volna“ - jegyezte meg Chmelár.
„Az, ahogy a Smer-SD megbirkózott ezzel a helyzettel, talán az egyedüli módja volt annak, hogy az egész végül ne törje derékba“ – mondta Chmelár, aki szerint, bár az első felmérés szerint enyhén csökkentek a kormánypárt preferenciái, a Smer-SD végérvényben nem is jött ki olyan rosszul a botrányos ügyből.
Mint hozzátette, az üléssel a kormány elérte célját, mert ködbe borította a Váhostav ügyét, s egy ideig Figeľről volt szó. „Időt adva ezzel a miniszterelnöknek arra, hogy megbirkózzon a Váhostav ügye kapcsán rá nehezedő nyomással” – mondta Chmelár.