Èislák ismét felmondásuk visszavonására szólította fel a nővéreket

„Az egészségügyi dolgozók történelmi szempontból első olyan sztrájkjának a tanúi vagyunk, amely az összes egészségügyi dolgozó béremelése ellen irányul“ – szögezte le a tárcavezető. Egyúttal azt is megjegyezte: tiszteli a nővérek munkáját, ezért a kormány 55 millió eurót talált a béremelésükre, illetve egész Szlovákiában valamennyi egészségügyi dolgozó béremelésére.
„Összesen 30 ezer nővérről beszélünk" – tette hozzá Èislák. A miniszter ismét azt állította: nem csökkentik a nővérek bérét, ellenkezőleg: azokat emelik. Véleménye szerint a nyilvánosságot félrevezetik, amiről egy zsolnai (Žilina) nővér kijelentése is tanúskodik, aki azt nyilatkozta, hogy a bére 200 euróval csökken. Èislák hazugságnak tartja az efféle állítást.
„A nővérek állami kórházakban kapható átlagbére 1 100 euró, s egyetlen nővér bérét sem csökkentették, inkább az bizonyos esetekben emelkedik. Nos, annak a nővérnek a bére, aki a sajtónak hazug módon nyilatkozott, semmi esetre sem csökken a bére – azt a bérdekrétum szavatolja számára. Azok a nővérek, akik ugyanolyan pozícióban vannak, mint az adott nővér, és ugyanannyit keresnek, mint ő, havi 1 200 eurót kapnak" - mondta Èislák.
Richard Raši, a parlament egészségügyi bizottságának elnöke ismét azzal vádolta az érintetteket, hogy egy párt befolyása alatt állnak. Mint mondta, arra a kampányra reagál, amelyet szerinte az utóbbi napokban a nővérek szakszervezeteinek nővéri munkát nem végző tisztviselői és a kamarák végeznek.
„Úgy látom, hogy választás előtti kampányt folytatnak az Egyszerű Embereknek és Független Személyiségeknek (O¼ANO). Tényleg azt gondolom, hogy a nővérek kihasználásának és megfélemlítésének vagyunk a tanúi. Örülnék annak, ha a felmondó nővérek mindegyike tudatosítaná: egyéni, nem pedig kollektív jogi lépést tett, ezért kollektív módon nem vonhatók vissza a felmondások. Közülük mindazok, akik kitartanak felmondásuk mellett, amiatt veszítik el a munkájukat, hogy politikailag kihasználták őket“ – mondta el Raši. Hangsúlyozta: csupán a nővérek alig több mint 2 százalékáról van szó, ami azt jelenti, hogy biztosított lesz az egészségügyi ellátás.
„Az egészségügyi tárca ezt úgy rendezi, hogy február elsején minden működni fog. Kérdés, hogy a munka nélkül maradt nővérek hová mennek majd, miből fognak élni a gyermekeik, családjaik“ - mondta Raši. Hozzátette: a kórházak új nővéreket vesznek fel, például Eperjesen (Prešov) a számuk már elérte a 75-öt, Trencsénben (Trenèín) a 20-at, Kassán a 15-öt. „Valamennyi nővért arra kérjük, hogy gondoljanak magukra és arra, hogy mi lesz akkor, ha nem vonják vissza a felmondásukat“ – magyarázta Raši.
Az egészségügyi tárca szerint a felmondások csak lokális méretűek, a nagyszombati (Trnava), trencséni (Trenèín), turócszentmártoni (Martin) és kassai kórházban február 1-je után is anélkül lesznek urai a helyzetnek, hogy bármiféle változtatásokat és a pácienseket érintő korlátozásokat vezetnének be. A tárca állítja, napi szinten figyelemmel kíséri a helyzetet, és kapcsolatban áll az olyan kórházak igazgatóival, amelyek új nővéreket vesznek fel, sokan pedig visszavonják felmondásukat.
Èislák azt is elmondta: azoknak a nővéreknek, akiktől valaki bírságot szed majd a felmondásuk visszavonása miatt, jogi segítséget nyújtanak. A nővéreknek ugyanis alá kellett írniuk azt, hogy felmondásuk visszavonása esetén 3 300 eurót fizetnek.