Egyre több a hamis recept

A biztonsági elemeket azonban ellenzik az orvosok és az egészségbiztosítók. Azt állítják, hogy a receptek ezáltal drágulnának, s az nem is gátolná meg a hamisítást. Az egészségügyi tárca azt üzente, hogy végleges megoldást majd az elektronikus receptek jelentenek, amelyek az egészségügy elektronizációját célzó és 2017-ben induló eHealth-projekt részét képezik.
Régebben főleg a kábítószerfüggők hamisítottak orvosi vényeket, napjainkban azonban ezt teszik a gyógyszerekkel kereskedők is, akik azokat aztán külföldre viszik ki. Évente rengeteg recepttel élnek vissza. Idén az onkológiai páciensek, asztmások, cukorbetegek orvosságaira, továbbá a véralvadás-gátlókra és fájdalomcsillapítókra volt a legnagyobb igény. A csalásokra főleg a patikák fizetnek rá, hiszen egyesek így akár több ezer eurós veszteséget is elkönyvelhetnek. Emiatt is szükség lenne a biztonsági elemek mielőbbi bevezetésére.
A hamisítások leginkább Pozsony, Eperjes (Prešov) és Kassa megye gyógyszertárait sújtották. „A hamis receptek létére már idén áprilisban figyelmeztettük a minisztériumot, azt kérve, hogy mindezt biztonsági elemek bevezetésével akadályozza meg, ám erre mindeddig nem került sor“ – mondta el a Szlovák Gyógyszerész-kamara (SLK) elnöke, Ondrej Suke¾.
Pozsony megye becslése szerint a hamis receptek által okozott kár idén 40 ezer euróra rúgott. „Olyan onkológiai gyógyszerekről volt szó, amelyek kivitelét korábban megtiltotta a gyógyszerek ellenőrzését végző állami intézet (Štátny ústav pre kontrolu lieèiv)“ – árulta el a megye főorvosa, Valerián Potièný. Úgy véli, hogy elegendőnek bizonyulna a recept egyszeri módosítása. A megye két biztonsági elem – egy speciális festékkel és mikroszállal ellátott kis téglalap a jobb alsó sarokban – bevezetését javasolta az egészségügyi tárcának.
Ugyanakkor köztudott, az egyre jobb biztonsági elemek sem tántorították el a hamisítókat azon szándékuktól, hogy hamis pénzt nyomjanak. Marian Šóth, a Magánorvosok Társulásának (ASL) elnöke ezzel kapcsolatban kifejtette: „A fizetőeszközeinken található, folyamatosan javuló biztonsági elemek sem tántorították el a hamisítókat a hamis pénzek nyomásától“. Szerinte mindegyik orvosnak be kell biztosítania a vénynyomtatványokat, ami további költségeket jelentene. Azt még nem számították ki, hogy mekkora kiadásról is lenne szó.
Az egészségbiztosítók nem szentelnek külön figyelmet a hamis receptek összeszámolásának. „Úgy saccoljuk, hogy évente több tucat vényről van szó“ – mondta az Általános Egészségbiztosító (VšZP) szóvivője, Petra Balážová. A VšZP tavaly úgy módosította az ellenőrzés módszerét, hogy rugalmasan tudja kikeresni az inkorrekt módon kiírt recepteket, beleszámítva a hamisakat is, s egyúttal növelte az ellenőrzések számát.
Az Union egészségbiztosító tavaly egyetlen hamis receptre bukkant egy pozsonyi patikában. Idén eddig még egyetlen esetet sem tart nyilván. A Dôvera az egyetlen olyan biztosító, amely az elektronikus receptek kiadását a Biztonságos gyógyszerek on-line alkalmazás segítségével biztosítja. Ennek ellenére is évente több hamis vényre bukkan. A Dôvera ugyancsak anyagi okokból ellenzi a receptekre tervezett biztonsági elemek bevezetését. Pozsony megye azonban a saját piaci elemzése alapján azt állítja, hogy azok bevezetése nem drágítaná meg a recepteket. Peter Bubla, az egészségügyi tárca szóvivője elmondta: a minisztérium fontolóra vette az említett biztonsági elemek beiktatását.
Bubla is azt a kérdést tartja fontosnak, hogy a biztonsági elemek milyen mértékben emelnék meg a receptek árát. A minisztérium a vényhamisítás elleni harc során jó megoldásnak tartja az elektronikus előírás bevezetését, az első érintettek ehhez a szolgáltatáshoz még ez év végig csatlakozhatnak, a többiek pedig a későbbiekben tehetik meg ugyanezt. A gyakorlatban ez úgy működne, hogy az orvosok a világhálón keresztül tartanak majd fel kapcsolatot a patikákkal és az egészségbiztosítókkal. Aztkövetően a páciens már nem kap a kezébe papír alapú receptet. A tárca azt ígéri, hogy az elektronikus receptek használatára történő áttérés fokozatos lesz.