2016. január 20., 14:35

Egyre romlik a szlovákiai kórházak állapota

POZSONY. Működésképtelen ablakok, hulló vakolat, elöregedett zuhanyozók és toalettek – csak néhány töredék a néhány évtizede épített kórházak folyamatosan ismétlődő problémáiból.
201601201425100.korhaz01.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

Úgy tűnik, a betegek türelme véget ér, már nem tolerálják, hogyan néznek ki a kórházak. Egyre gyakrabban figyelmeztetnek az intézmények rossz, helyenként katasztrofális állapotára abban a reményben, hogy talán valami változik.

Az egyik kassai beteg feláras, az átlagnál állítólag magasabb színvonalú szobát és ellátást fizetett ki egy ottani szülészeti klinikán. „Kint négy fok volt, a helyiségben a szigeteletlen ablakok miatt hihetetlen huzat volt. Elég egy szigetelőszalagot ráragasztani az ablakrámára, aztán rendben van? A vízcsapot alig lehetett elzárni, nem beszélve arról, hogy időnként meleg víz sem volt. A falak repedezettek voltak, az ágyat pedig nem nevezném ágynak, a fürdőszobát már kommentálni sem merem“ – festette le a beteg a részleg állapotát.

A problémára a világhálón keresztül hívta fel a figyelmet, s úgy tűnik, talán lesz előrelépés. Bár a kórház az Aktuality.sk portál kérdésére, foglalkozni fog-e az épület rossz műszaki állapotával, nem válaszolt, Alena asszonynak ígéretet tettek a szobák felújítására.

Az állami kórházak többnyire azzal érvelnek, hogy a kórházak rossz állapota a pénztelenségnek tudható be. Felettesük, az egészségügyi minisztérium viszont azzal, hogy vagyonáért maga a kórház a felelős. „Emlékeztetni kell a tényre, hogy a kórházak rossz állaga nem újdonság. Ez a helyzet a problémák megoldásának hosszú távú elodázása miatt alakult ki” – állapította meg Peter Bubla, az egészségügyi tárca szóvivője.

Több éves várakozást követően az állami kórházak végül mégiscsak megkapták az állami támogatást. Az elmúlt éven a második szociális csomagba beágyazva 30 millió eurót kaptak felújításra. Úgy tűnik, az idei évben már nem számíthatnak hasonló támogatásra. „Persze, nem lehet kizárni azt sem, hogy a költségvetésből különítsenek el bizonyos összegeket a kórházak részére, ahogy az idén is történt” – fűzte hozzá Bubla. Az Egészségügy operációs program keretében 300 millió euró áll a kórházak és az orvosi rendelők rendelkezésére, de úgy tűnik, ez még mindig nem elég. 2020-ig újabb 278 millió van előirányozva.

A pozsonyi kórház komplex felújítására 200 millió euróra lenne szükség, de az intézmény európai pénzalapok támogatására nem tarthat igényt. Az elmúlt éven a kazán problémáját kellett megoldani az Antol utcai részleg épületében. Katasztrofális állapotban van az épület homlokzata és a tetőzet, de a műszerek is elöregedtek. Legrosszabb állapotban mégis a város központjában található Miczkiewicz utcai kórház van. A múltban svábbogarak is megjelentek az épületben.

A kórház vezetése már régóta hangoztatja, hogy új épületre van szükség, de eltarthat egy ideig, míg megkapják. Mindenesetre a problémás Antol utcai kórháznak a jövőben is tovább kell működnie.

Gondokból Szlovákia más szegleteiben is több van, mint elég. Az elmúlt éven a zsolnai kórház orvosai zavarták fel az állóvizet. A belgyógyászati osztály rossz állaga miatt néhányan a felmondásaikat is benyújtották. Kifogásaikat végül a tisztiorvosok is elismerték. Az ellenőrzés eredményei világosan megmutatták: az osztályon kevés a zuhanyozó és a toalett, s a mosdók a meglévőkben sem működnek.

A Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) szerint a hivatal munkatársai rendszeresen ellenőrzik a kórházakat. „Pozsony megyében több egészségügyi intézményt szűkös körülmények közötti, építészetileg nem kielégítő épületekben működtetnek, illetőleg olyanokban, melyek széleskörű felújítást igényelnek. A megállapítás főként a Pozsonyi Egyetemi Kórház elöregedett kórházi berendezéseit érinti. A műtők többségében sem kielégítő az állapot, hiányzik, elöregedett vagy éppen rossz helyiségek számára tiszta levegőt biztosító szellőztetés, illetőleg klímaberendezés” – állapította meg a hivatal egyik jelentésében.

201601201425100.korhaz01.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás