2011. szeptember 23., 09:36

Eddig 126-an vesztették el szlovák állampolgárságukat

POZSONY. Nem tudja a jobb kéz, mit csinál a bal? Daniel Lipšic kereszténydemokrata belügyminiszter saját állampolgársági törvénymódosítást terjesztett elő tegnap, miközben ugyanezen a napon a párt frakcióvezetője, Pavol Hrušovský is átnyújtotta koalíciós partnereinek pártja módosító javaslatát.
Lipšic javaslata felháborította a Most-Hídat, de a Kereszténydemokrata Mozgalmat (KDH) is. Egy párt, két különböző elképzelés. A miniszter kivételt javasol a Fico-módosítás alól a cseh állampolgárság esetében. „Ez csak egy szűk csoportnak kedvez, de mi lesz a többiekkel?” – reagált a javaslatra Gál Gábor, a Most-Híd képviselője. Dušan Èaploviè, a Smer alelnöke, volt emberjogi és EU-ügyi kormányalelnök viszont azt sérelemezi, hogy Lipšic javaslata egy EU-tagállamot a többi fölé helyez.

A mai napig 126 szlovák állampolgár veszítette el állampolgárságát azért, mert második állampolgárságot is felvett. A legtöbben, 55-en a cseh honosítás miatt. Hivatalosan mindössze 15 személy állampolgárságát vették el azért, mert magyar állampolgár lett. Mindenki feltételezi azonban, hogy ténylegesen sokkal több már a magyar állampolgársággal is bíró szlovák állampolgár, de nem jelentik be második állampolgárságukat, mert nem kívánják elveszíteni a szlovákot.

Gál Gábor nem érti, miért állt elő Lipšic ezzel a javaslattal úgy, hogy még a kormányt is megkerülte. A kereszténydemokrata politikusok sem értik.

A Hospodárske novinynak a belügyminisztérium sajtóosztálya azzal magyarázkodott, hogy „csak technikai jellegű módosításról van szó, ami már szerepelt a legiszlatív tervben”. Grendel Gábor szóvivő azt állította: „Nincs szó olyan lépésről, amely váratlan volt, és természetesen továbbra is érvényes a koalíciós megállapodás, amely viszont egészen más kérdések megoldását érinti”.

Pavol Hrušovskýék tegnapi javaslata szerint nem veszítené el szlovák állampolgárságát az a személy, aki olyan ország állampolgárságát veszi fel, ahol tanulmányokat végez, dolgozik vagy lakik. Lényegében arról a megoldásról van szó, amit tavasszal Robert Fico pártja, Igor Matoviè és Radoslav Procházka kereszténydemokrata képviselő is szorgalmazott.

A mostani törvényi szabályozás ellen leginkább a szlovákiai magyar kisebbség lázadozik. Szeptember elsején tiltakozó nagygyűlésen követelték az eltörlését Komáromban, Berényi József, az MKP elnöke Brüsszelben emelt panaszt ellene, a koalíciós képviselők egy része alkotmánybíróságra adta.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.