Drucker mentesítené a kórházakat az adósságuktól

Az adósságrendezés az állami és a nem állami intézményeket egyaránt érinti. „Az egyenlőség elvét vallom” – hangsúlyozta Drucker. A tehermentesítés nem egyszeri alkalom lesz, ugyanakkor önkéntes, a pénzt azok kapják, akik hajlandók a revitalizációs folyamatba bekapcsolódni.
„Senkit, sem az adósokat, sem a hitelezőket nem fogom kényszeríteni” – hangsúlyozta Drucker. Az állam kétfajta módon kívánja az adósságmentesítést lefolytatni – úgynevezett fix leszámítolással és elektronikus árveréssel, tekintettel az elmúlt év végéig keletkezett tartozásokra. A kórházak legtöbb esetben a speciális egészségügyi eszközökért tartoznak a beszállítóknak, illetőleg a Szociális Biztosítónak (SP).
A szerződés a kötelességeket is magában foglalja
Első körben a kórházak két éven túli lejárt fizetési határidővel rendelkező adósságát rendeznénk. Drucker szerint „elképzelhető, hogy év végéig további adósságokat is képesek lesznek rendezni”. A kórházak kiegyensúlyozott gazdálkodását 2020-ig szeretnék helyreállítani.
A tehermentesítés során kórházak a szerződések szerint járnak majd el, mely egyben a kötelességeiket is meghatározza. A feltételek között szerepel például a revitalizációs terv teljesítése (az adósság-mentesítés első körét nem érinti), vagy egy pontosan meghatározott minimális jogkörrel rendelkező ellenőrző szerv létrehozása (a beszerzések és vásárlások ellenőrzése, illetőleg pontosan meghatározott indokkal az ügyvezetők leváltásának lehetősége).
A megállapodás megsértését szankciók követik. Az öt évre szóló revitalizációs terveket az egészségügyi minisztérium fogja ellenőrizni.
Az állam például a spekulálni kívánó kórházaknak nem juttat több állami pénzeszközt adóssága törlesztésére, kezdeményezheti a végrehajtó szervek leváltását, illetőleg a szerződésszegésért magas pénzbüntetést is kiszabhat. Hasonlóképpen dönthet a bérek törvény által megszabott minimuma fölötti befagyasztásáról is.
Az adósság csaknem 650 millió
„A további tehermentesítésről szóló döntés megismételhetetlen”- hangsúlyozta Kažimír. Az viszont sem ő, sem Drucker nem jelentette ki egyértelműen, az egészségügy utolsó tehermentesítéséről van-e szó.
„Úgy érzem magam, mint egy esküvői tanú egy számomra szomorú esküvőn, s mivel fizetnem kell, szeretném, ha az alkalom nem ismétlődne meg” – jegyezte meg Kažimír.
Az egészségügy adóssága az elmúlt évben 647,24 millióra nőtt. Legtöbb, 547,16 millió euró tartozásuk az állami egyetemi kórházaknak van. A lejárt határidejű kötelezettségek a belügyi- és védelmi minisztérium intézményeit is érintik (24,89 millió euró értékben, mint ahogy a falvakra és a megyékre, illetve a non profit szervezetekre ruházott intézményeket is (74,91 millió euró értékben).
Adósságmentesítés három alkalommal
Első alkalommal a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió – Demokrata Párt (SDKÚ-DS), illetőleg a Mikuláš Dzurinda vezette kormány idején, a Hitelező (Verite¾) társaság közbenjárásával történt adósságmentesítés. Akkor 664 millió eurós összeg került kifizetésre. Robert Fico első kormánya 130,2 millióval segítette a kórházakat azzal, hogy majd visszafizetik, de az adósságot végül elengedték.
A következő adósságmentesítésre 2011-ben, Iveta Radièová kormánya idején került sor. A kórházak több mint 300 millió eurót kaptak adósságaik rendezésére. Az adósságmentesítést eredetileg a kórházak részvénytársaságokká való átalakulásával kapcsolták volna egybe, de azt végül leállították.
