2017. április 23., 10:35

Drucker: a magánkórházak is rendezhetik adósságaikat

POZSONY. A tervezett adósságrendezéshez az állami kórházakon kívül a nem állami, tehát magánkézben levő kórházak is csatlakozhatnak – mondta Tomáš Drucker egészségügyi miniszter, aki szerint „minden kórház egyforma bánásmódot érdemel”.
201704221209180.dru01.jpg

A tárcavezető arról nem tájékoztatott, mennyi adósságtól szabadulhatnak meg az egyes egészségügyi intézmények, erről a pénzügyminisztériummal tárgyal. Tavaly az egyetemi- és az oktatókórházak adósságai túllépték a félmilliárd eurót. Drucker azt szeretné, ha az adósságcsökkentés terve egy hónap alatt elkészülne, aztán tájékoztatja róla a nyilvánosságot.

„Senkit nem fogok erőltetni, sem az adósokat, sem a hitelezőket” – szögezte le Drucker hangsúlyozva, hogy ez önkéntes dolog lesz. A kórházak adósságait idén 30-45 millió euróval szeretné csökkenteni. A miniszter elmondta, elkészült az elektronikus rendszer, amelyben „bizonyos módon versenyezni lehet majd, kinek a követelését teljesítik elsőként”.

Az adósságrendezés során a kórházak kötelességeit egy szerződés határozza majd meg. „A kórház először kidolgoz egy helyreállítási tervet, amit a minisztérium is ellenőrizni fog” – mondta Drucker. Ha valaki nem teljesíti a feladatokat, szankciók várnak rá, amelyek összege elérheti az adósságrendezés összegét is. „Ha valaki mégis spekulálni akarna, hasonló típusú adóssága lesz a minisztérium felé” – tájékoztatott a tárcavezető, aki az adósságok felszámolását az egyik legnagyobb feladatának nevezte.

Az adósságrendezés kérdéséről a miniszter ügyvédekkel is tárgyal. Õk ítélik meg a hitelező előnyben részesítésének, illetve esetleges kárának a lehetőségét. Az ügyvédek Druckernek a szükséges dokumentumok megszerzésében is segítenek. A BADUCCI Legal kft. ügyvédi irodáról van szó. Szolgáltatásaikért az egészségügyi tárca több mint 34000 eurót fizet (ÁFÁ-val), ez a központi szerződés-nyilvántartásban közzétett szerződésből következik.

A kórházakban a múltban már háromszor zajlott adósságrendezés. Először Mikuláš Dzurinda kormánya idején, Robert Fico első kormányzása idején, majd legutóbb 2011-ben, Iveta Radièová kormányzása idején.

Az idei év egyik legnagyobb kihívása Drucker szerint az, hogy korlátozni kell az egészségügyi biztosítók hasznának kifizetését. A tárca már készíti a vonatkozó törvény módisító javaslatának koncepcióját, amelyen a pénzügyminisztériummal együttműködve dolgozik. Szét akarják választani a működtetést szolgáló alapokat az egészségügyi ellátás térítésére szolgáló alapoktól. „Az egészségügyi ellátást szolgáló alapok nyereségesek és veszteségesek is lehetnek, ezek viszont nem kerülhetnek majd be a társaság vagyonába“ – magyarázta az elképzelést Drucker.

A miniszter azt szeretné, hogy az egészségügyi biztosítók hatékonyak legyenek. Ha nem lesznek azok, a működésükre szolgáló pénz egy részét átcsoportosítják az egészségügyi ellátást biztosító alapokba. „Ez bizonyos típusú szankció lesz“ – mondta. Egy példát is mondott a nem hatékony munkára: ha a biztosító nem használja ki megfelelő mértékben a szakorvosok munkáját.

Megosztás