Dogonok: Megdöbbentő tudás birtokában a titokzatos afrikai törzs
A dogonok eredetét homály fedi, ám sok érdekes dolog van, amire érdemes kicsit odafigyelni. Egyesek a földönkívüliekkel hozzák őket kapcsolatba. Az antropológusoknak komoly fejtörést okoz az, hogy olyan tudás birtokában vannak, melyeket egy primitív nép logikus emberi számítás szerint nem ismerhet - írja a bien.hu.
A törzs tagjai úgy hiszik, hogy a Po Tolo csillagról származó Amma istentől erednek. Hitük szerint ötven évenként áthalad az égbolton egy láthatatlan csillag egy másik, fényes csillag előtt, ami a mi ismereteink szerint a Szíriusz. Ilyenkor ülik meg a Szingi ünnepet - ötvenévenként. Ehhez egy maszkot használnak, mely tíz méter magas, kígyó formájú. A szertartás végén ezt egy titkos barlangba rejtik. A Po Tolo csillag a földről nem látszik, ám számítások alapján bizonyított a léte, Sirius B-nek nevezték el 1862-ben.
A dogonok egy másik csillagról is tudnak, amit Emma-nak neveznek. Úgy hiszik, ez a csillag könnyebb, és nagyobb pályán kering. Ekörül van a pályája annak a bolygónak, melyről Nommo, az ősapa származik. Ami érdekes, hogy az ősapa fogalma egyben az ősanyát is jelenti, mivel úgy vélik, egymaga nemzett nyolc gyereket, melyektől a dogonok nyolc törzse származik.
Néhány tudós úgy gondolja, hogy a dogonok a francia gyarmatosítás során jutottak az információkhoz a Tejútról, a Szaturnuszról, a Holdról, ám ez a feltevés azért nem helytálló, mert a mítosz maga, sokkal régebbi keletű, mint az az időpont, amikor a gyarmatosítók megjelentek. Arról nem is beszélve, hogy olyan információkat is tartalmaz, melyeket az európai csillagászok csak később fedeztek fel. És ott van a nagy talány is: az ezeréves rajzokat őrző barlangok.
A dogonok szeretnek ellipszist rajzolni. Ennek lehet olyan magyarázata, hogy ez az élet tojása, ám a dogonok ragaszkodnak ahhoz, hogy ez űrpályát jelent. Ez azért érdekes, mert az űrpályát Kepler fedezte fel a 16. században. Olyan információkkal rendelkeznek a Siriusról, melyeket észlelni csak többezer éves folyamatos megfigyelés alapján lehet. A Szíriuszt az ellipszis széléhez közel első pontba helyezték el, míg bárki másnak a középpont lenne a logikus, mivel a Szíriusz csillag. Így vélekednek róla:,, …minden dolgok elején volt Amma isten, aki a semmin pihent. Amma gömbbe volt zárva és ezen kívül semmi nem létezett.”
A dogonok egyistenhitűek, Amma nem a világ teremtője szerintük, hanem az azt uraló törvényeké. Amma méhében a világ, tér és idő nélkül volt. Amma kétszer teremtette meg a világot, mert az elsővel elégedetlen volt és elpusztította - vélekednek.
Az UNESCO a világörökség védett részének tartja mind a dogonok évszázados kultúráját, mind természeti környezetüket. A fennsík sziklái között van ugyanis az a barlang, melynek bejáratát a törzs egy tagja őrzi, akit a törzs élelemmel lát el. Ebben a barlangban van a dogonok eredettörténetét bemutató sok ezer titokzatos sziklarajz, így az is, hogyan érkeznek a Földre szerintük az égi tanítók. Ezt a találkozást barlangjuk falán megörökítették. Jobb híján legfeljebb találgathatunk, hogy egy írástudatlan törzs a világ eldugott pontján honnan tudhat pontos adatokat a világűrről és annak működéséről?