2016. január 12., 18:05

Csúszópénz elfogadásával vádolják a szakolcai kórház egyik főorvosát

POZSONY. Az orvosszakszervezet szerint a páciensek többsége önként ad kenőpénzt, pedig az orvosok anélkül is felelősségteljesen gondoskodnak a páciensekről. Csupán egyesek téveszméje az, hogy anélkül nem részesülnek megfelelő egészségügyi ellátásban – állítja az Orvosi Szakszervezeti Egyesület, a LOZ elnöke, Peter Visolajský. Nyilatkozata röviddel azelőtt született, hogy a szakolcai kórház urológiai osztályának főorvosát csúszópénz elfogadásával vádolták meg.

Korrupcióval, konkrétan csúszópénz elfogadásával vádolja a nyomozó hatóság a szakolcai egyetemi kórház 65 éves főorvosát, Jozef M.-et, akit hétfőn tartóztatott le a Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség. A főorvoson kívül két beteget is őrizetbe vettek, akiket szintén korrupcióval, pontosabban vesztegetéssel vádolnak – tájékoztatott Michal Slivka, az Országos Rendőr-főparancsnokság szóvivője.

A letartóztatott betegeket a szükséges eljárás lefolytatását követően szabadlábra helyezték. „A főorvos esetében a Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség (NAKA) javasolja az előzetes letartóztatást” – mondta Slivka. A gyanú beigazolódását követően a főorvost akár 3-8 évi szabadságvesztésre is ítélhetik. A vesztegetéssel vádolt betegek 6 hónaptól 3 évig terjedő büntetést kaphatnak.

A szakolcai (Skalica) kórház urológiai osztálya főorvosának letartóztatását az intézmény ügyvezető igazgatója, Renáta Kormanová is megerősítette. Mint ahogy azt elmondta, a NAKA munkatársai valóban ott voltak az urológiai osztályon, de a rendőri beavatkozással kapcsolatos további információkkal nem szolgálhat.

"Az csak mítosz, hogy a kórházi orvosok kenőpénz nélkül nem készségesek. Ezt a páciensek azzal kapcsolatos aggodalma eredményezheti, ahogy kinéznek a kórházaink" - véli az Orvosi Szakszervezeti Egyesület, a LOZ elnöke, Peter Visolajský, aki még a szakolcai esetet megelőzően nyilatkozott a sajtónak. Mint mondta: több felmérés bizonyítja, hogy az emberek javarésze önként ad kenőpénzt. Anélkül, hogy azt valaki is akarná tőlük.

Sok orvos a nem hivatalos fizetségeket nem is fogadja el - állítja  Visolajský. A kenőpénzt igénylőket szerinte „nagy ívben el kell kerülni“, s ezeket az orvosokat tisztességteleneknek nevezte. Mint mondta, az ilyen orvosokban nem bízna a kezelés során. A pácienseknek viszont fel kellene őket jelenteniük a bűnüldöző szerveknél. A LOZ első embere azt is állítja, neki személyesen még senki sem kínált fel csúszópénzt.

Visolajský úgy véli, hogy az egészségügyi ellátás befejezése után a páciens által adott kávé vagy bonbon ajándéknak, nem pedig lefizetésnek minősül. Azt gondolja, hogy ez esetben bonyolult dolog lenne nemet mondani a hálás páciensnek.

"Úgy, ahogy a tanítónő az év végén nem utasíthatja vissza a neki adott bonbont vagy virágot, mert azt illemtelen dolog elutasítani" - mondta. A pácienseknek azt tanácsolta, hogy inkább másként, például az igazgatóságra küldött köszönőlevéllel hálálkodjanak gyógyulásukért. "Ez a legértelmesebb megoldás, amit az orvosok és a nővérek nagyra értékelnek" – szögezte le.

A megvesztegethetetlen orvosok nyilatkozata a navstevalekara.sk oldalon található. A kezdeményezéshez csatlakozott orvosok a csúszópénzekkel kapcsolatos elutasító véleményüket a borítékkal áthúzott névjegykártyájukkal fejezik ki. Az orvosi szakszervezeti tagok ily´módon akarnak harcolni az átlátható egészségügyért.

Az egészségügyi tárca is szükséges intézkedéseket foganatosított a páciens-orvos vonalon. Az emberek a korrupciógyanús eseteket a tárca antikorrupciós vonalán kívül az összes kari és egyetemi kórházban e-mail segítségével jelenthetik be.

A Focus közvélemény-kutató ügynökség által a TIS részére készített utolsó felmérés rámutatott, hogy a 2012 januárjában készítet hasonló felméréssel összevetve leszögezhető: mérsékelten csökkent az egészségügyi dolgozók kenőpénzek, ajándékok és másféle ellenszolgáltatások formájában történő lefizetése. Az utóbbi években a páciensek 21,8 százaléka adott nekik valamit „zsebre“ , 2012-ben arányuk 26 százalékot ért el. A felmérést 1010 közreműködő személy bevonásával tavaly januárban és februárban készítették.

Az emberek 15 százaléka hálája jeleként önként szokott valamit adni az egészségügyi dolgozóknak. További 9,1 százalékuk ezt azon meggyőződéséből teszi, hogy ezt illik megtenni, vagy pedig azért, mert mások ezt tanácsolták neki. Kevesebb mint 3 százalékuktól az egészségügyi alkalmazottak kértek kenőpénzt, 69 százalékuk pedig azt állította, hogy a hivatalos fizetnivalón kívül semmit sem adott az orvosoknak.

Azok 50,5 százaléka, akik az orvosoknak kenőpénzt adnak, az egész ellátáson szeretne javítani. További 30,1 százalékuk szeretné elérni saját műtétje vagy kivizsgálása felgyorsítását, 16,1 százalékuk pedig hajlandó azért fizetni, hogy egy-egy konkrét orvost biztosítson önmaga számára.

Megosztás