Csökken a közúti balesetek áldozatainak száma, egyre több az ittas sofőr

Tavaly ez idő tájt 247 személy vesztette életét az utakon, idén az áldozatok száma 223, azaz 24-gyel kevesebb. Összesen 12 430 baleset történt, ami a tavalyinál 90-cel kevesebb. A rendőrség már felkészült a karácsonyi ünnepekre, amikor nő a közúti forgalom intenzitása – közölte Michal Slivka, az országos rendőr-főkapitányság szóvivője. Az időjárástól és a sofőrök fegyelmezettségétől is függ, hogy a továbbiakban a halálos balesetek számát illetően sikerül-e megtartani a kedvezőbb tendenciát – fűzte hozzá.
A tragikus kimenetelű balesetek leggyakoribb oka a sofőr kötelességeinek megszegése, a megengedett sebesség túllépése, az ittas vezetés, a helytelen vezetés és az előzés volt. További gyakori ok, hogy a sofőrök alábecsülik az időjárási viszonyokat, a jeges utakat és a ködöt, emiatt elveszítik uralmukat járművük fölött.
Jozef Drahovský közlekedési elemző arra hívja fel a figyelmet, hogy sok sofőr túl gyorsan, nem az útviszonyoknak megfelelően vezet. Véleménye szerint javítani lehetne a vonatkozó statisztikákat az úthálózat fejlesztésével. „A statisztika világosan megmutatja, a legtöbb ember akkor vesztette életét az utakon, amikor átsodródott a szemközti sávba. Az autópályák és gyorsforgalmi utak kiépítése után a járművezető valamennyi hibájának nem kell majd tragikus kimenetelű balesethez vezetnie” – tette hozzá az elemző.
Az is érthetetlen, hogy sok járművezető a télies időjárásban is nyári gumiabroncsokat használ, ami a nedves közúttal együtt halálos kombináció lehet. A sűrű havazás a nyári gumikkal együtt november végén sorsdöntőnek bizonyult egy 57 éves lengyel sofőr esetében, akinek az autója egy fát szállító teherkocsival ütközött frontálisan a Felsővízköz (Svidník) és Sztropkó (Stropkov) közti útszakaszon. A vonatkozó törvény szerint a téli gumi használata akkor kötelező, ha az útburkolatot összefüggő hó- vagy jégréteg borítja. Ez általában a november közepétől március végéig terjedő időszakra jellemző.
Michal Slivka rendőrségi szóvivő szerint a közlekedésrendészet munkatársai ellenőrzéseik során odafigyelnek arra, hogy a kocsi rendelkezik-e téli gumival. Ha nem, akkor a sofőrök akár 60 eurós bírságra is számíthatnak, s a rendőr megtilthatja az autó továbbhaladását. A sofőr költségeit az autója elvontatásával kapcsolatos kiadások is növelhetik.
Problémát okozhatnak a rossz látási viszonyok is. Éppen annak következtében történt, hogy egy 42 éves nő a Dunaszerdahelyi járásban fekvő Lég községben csütörtökön egy négytagú családot gázolt el. Szerencsére egyik áldozat sem vesztette életét.
Legtöbben Zsolna megyében haltak meg
Megyei viszonylatban az áldozatok számát illetően legrosszabb helyzetben Zsolna megye van, ahol 35 személy vesztette életét, legkevesebben pedig Trencsén megyében haltak meg baleset során. Nyitra megyében idén 7-tel többen (34-en) vesztették életüket, mint az előző évben. „Bár idén ott balesetek során eddig 35 személy vesztette életét, ez a tavalyinál 16-tal kevesebb“ – mondta el ¼ubomír Ábel rendőrkapitány-helyettes.
A gyakori ellenőrzések ellenére is nagy problémát okoz az ittas vezetés, amellyel kapcsolatban riasztóak az adatok. A tíz hónap alatt végzett ellenőrzések során több mint 7 670 sofőr esetében állapították meg, hogy alkoholt fogyasztott, ami a tavalyinál 32 fővel magasabb. A rendőrség nem tette közzé, hogy hány esetben mutattak ki egy ezreléknél több alkoholt, ami már bűncselekménynek számít.
Vajon Szlovákiának sikerül-e teljesítenie az EU által megszabott követelményt, hogy évente csökkentse a közúti balesetek áldozatainak számát? Nos, ez majd az év utolsó napjaiban mutatkozik meg. ¼ubomír Ábel rendőrkapitány-helyettes kiemelte: a közlekedési helyzet stabilizálódott. Az egymillió lakosra jutó közlekedési balesetben elhunyt személyek számát tekintve uniós viszonylatban a vizsgált 27 ország közül az 5-7. helyet foglaljuk el. Az EU azt szeretné, ha az idén 259 fő alatt maradna a közlekedési balesetben elhunyt áldozatok száma, 2020-ig pedig a 172-re csökkenne.
Ez évben 11 hónap alatt 12 430 baleset történt, ami az előző évihez képest 90-nel kevesebb. Ez idő alatt az utakon 223, egy évvel korábban pedig 247 személy vesztette életét. A 223 áldozat közül 63 gyalogos, 20 motoros és 12 kerékpáros volt, a többiek pedig vagy maguk a sofőrök vagy az útitársaik voltak.