Csökken a 112-es segélyhívóval való visszaélések száma
Az idei segélyhívások 45 százaléka volt indokolatlan – közölte Peter Lazarov, a belügyminisztérium sajtóosztályának munkatársa. A belügyi tárca szerint azonban a felvilágosító tevékenységnek köszönhetően csökkent a segélyhívóval való visszaélések száma. „A felvilágosítás elsősorban a gyerekekre helyezi a hangsúlyt, de az időseknek és a nagy nyilvánosságnak is szól” – tette hozzá Lazarov.
A jogosulatlan segélyhívás azt jelenti, hogy a hívó nincs életveszélyben, illetve sem az egészséget, sem a vagyont, sem az életkörnyezetet nem érte károsodás. A múltban az ilyen hívások aránya jóval magasabb, mintegy 80 százalék volt. Változás 2011 óta állt be, amióta az operátorhoz való kapcsolás előtt a hívónak meg kell hallgatnia egy értesítést. Ebben arról tájékoztatják, hogy a 112-es vonallal való visszaélésért akár 1 659 euró pénzbírság, illetve rémhírterjesztés miatt akár egytől öt évig terjedő szabadságvesztés is kiszabható.
A 112-es számon a tűzoltóktól, a mentőktől, a redőtöktől és a hegyimentőktől lehet segítséget kérni. Az integrált segélyhívó a nap 24 órájában ingyenesen hívható. A 150-es, 155-ös és 158-as számmal szemben az az előnye, hogy a hívó földrajzi helyzete azonnal megállapítható, és SIM-kártya vagy térerő nélküli mobiltelefonról is elérhető. A rendszer 2003 júliusa óta működik Szlovákiában.