2015. január 25., 16:05

Csak a gazdagoknak jó a második nyugdíjpillér?

POZSONY. A második nyugdíjpillérnek abban az esetben is lenne értelme, ha a takarékoskodók kétharmada távozna. A rendszernek azonban a magasabb jövedelműek felé kellene irányulnia, akik a beruházás mellett a kockázatot is vállalni tudnák – vélekedik Ján Richter munkaügyi miniszter.
Ján Richter a közmédia „5 perc múlta 12” című vitaműsorában megismételte Robert Fico miniszterelnök szavait, miszerint a második pillérbe bekapcsolódó 1,5 millió polgárból mintegy egymilliónak nincs esélye jobb nyugdíjra. A miniszter azonban úgy véli, akkor is van értelme megtartani a rendszert, ha az említett csoport kilépne.

A tárcavezető szerint a maradásnak főleg az átlagon felüli jövedelemmel rendelkezők esetében lenne értelme. „Úgy gondolom, hogy éppen az átlagbérnél 1,2-szer magasabb jövedelemmel rendelkezők számára lenne értelme, akik bizonyos kockázatot is vállalhatnak. Beruházásaik alkalmával egészen biztosan ki tudnák használni az egyes alapok szélesebb befektetési skáláját” – magyarázta Richter.

A miniszter a műsorban elmondta, hogy a második pillért egy három-hat hónapos időtartamra – konkrétan az idén márciusban, esetleg áprilisban – ismét meg lehetne nyitni. „Levélben szólítanánk meg a takarékoskodókat, nekik pedig vissza kellene jelezniük, ha távoznak a második pillérből, illetve átlépnek az elsőbe” – fogalmazott.

Más véleményen van vitapartnere és egykori elődje, Ľudovít Kaník a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió-Demokrata Párt (SDKÚ-DS) képviselője. Úgy gondolja, a második pillérből való távozást főként közvetlenül a nyugdíjaztatás előtt állóknak kellene mérlegelniük. „Akiknek még kicsit több idejük maradt a nyugdíjazásig, azok véleményem szerint nagyon kockázatos döntést hoznának, mivel az első pillér nyugdíjainak a jövőben fokozatosan csökkenniük kell” – mutatott rá Kaník.

Ezt azzal indokolta, hogy a változások rövidesen az első pillért is érinthetik. Ennek oka a demográfia kedvezőtlen alakulása, ugyanis 2040-re a nyugdíjasok és a nyugdíjjárulékot fizetők aránya kiegyenlítődik. „Minden egyes nyugdíjat még rövidtávon sem lehet támogatni. Egyszerűen ha azt meg szeretnénk tartani, jelentősen növelni kellene az adókat és a járulékokat, mivel a támogatások szükségessége rohamos növekedésnek indul. Félrevezető arra támaszkodni, hogy öt év múlva az első pillérből folyósított nyugdíjakat a ma érvényes szabályok szerint számítják majd ki” – szögezte le Kaník.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.