Chmel 1848-ról, magyarokról és szlovákokról
A miniszterelnök-helyettes lényegében elismeri, hogy a szlovák iskolákban nagyon hiányosan tanítják a 19. század márciusának egész Európát megrázó eseményeit.
"Ha a szlovákok valamit tudnak az iskolai történelemoktatásból, akkor azt, hogy a szlovákok és a magyarok ellentétes oldalon álltak, pedig mindkét nép képviselői a jobbágyság eltörléséért, a szabadságért, a nemzeti önrendelkezésért álltak ki. Ám a magyarok akkori vezetői nem tudatosították, hogy a szabadsághoz másra is szükség van, vagyis nem tudatosították az akkor formálódó nemzetek, a kisebbségek igényeit. Tény, hogy 1989 után a szlovákok is nagyon nehezen értik ezeket az igényeket – teszi hozzá a miniszterelnök-helyettes hozzáfűzve: ma pedig az etnikai elv választja szét a politikai elitet. Chmel szerint ugyanis az etnikai elv abszolutizálásával új vasfüggöny alakul ki, és nem számíthat népszerűségre az, aki megpróbálkozik eltávolításával. Az új vasfüggöny az etnikai mítoszokból és a történelmi traumákból tevődik össze – írja.
Chmel idézi Janko Krá¾ költőt, aki 1848 februárjában azt írja barátjának, Samo Bohdan Hroboòának: „a magyaroktól elszakadni értelmetlenség... velük kell lennünk, velük kell dolgoznunk az ország felemelkedésén, és ezen keresztül kiharcolni az országban az elismerést szlovákként“. Megfordult a kártya, ma a magyaroknak kell ezt a harcot megvívniuk az elismerésért – véli a miniszterelnök-helyettes. Szerinte egy csoport már megkezdte ezt a munkát az együttműködéssel.