2012. április 12., 16:36

Bugrov: meg kell valósítani a Nap körüli repülést

MOSZKVA. Az orosz űrhajózás akkor szerzi vissza egykori dicsőségét, ha majd egy űrhajója Nap körüli pályára áll - jelentette ki a Rosszijszkaja Gazetának Vlagyimir Bugrov neves konstruktőr.

Az Ûrhajózás Napja alkalmából készített interjút csütörtökön közölte a kormány lapja.
Jurij Gagarin 1961. április 12-én hajtotta végre történelmi jelentőségű űrrepülését, és ennek tiszteletére ezen a napon ünneplik meg világszerte az Ûrhajózás Napját.

A vezető orosz konstruktőr a Nemzetközi Ûrállomásra repülésben nem lát világos távlatokat, és hiányolja az egymással összefüggő elképzeléseket az orosz űrkutatási hivatal, a Roszkozmosz hosszú távú terveiben. Bugrov szerint a holdbázis létesítése ugyanolyan hiba lenne, mint a Mars-program törlése volt. Hangsúlyozta, hogy Szergej Koroljov, a Vosztok és a Szojuz űrhajók konstruktőre a Mars és a Vénusz kutatására is tervezte azokat.

Az orosz űrhajózási szakember szerint folytatni kell Koroljov Mars-programját, és azt követően meg kell valósítani a Nap körüli repülést, ami nem jelenti azt, hogy az űrhajó a forró égitest közvetlen közelébe kerülne. Bugrov szerint az űrhajó a Föld és Nap közötti egyik librációs pontot, foglalná el, vagyis egy olyan pontban lebegne, ahol bolygónknak és a Napnak az űreszközre gyakorolt gravitációs hatása kiegyenlítődik. Ebben az esetben az esetben az űrhajó továbbra is Föld műholdja maradna, de vele együtt a Nap körül keringene.

Ez lehet az első valódi lépés az emberiség számára, hogy végrehajtsa a bolygóközi repülést - fogalmazott az orosz szakember. A Kommerszant című tekintélyes politikai-gazdasági napilap az új orosz űrrepülőtér tervéről közöl cikket. Ivan Szafronov kiemeli, hogy az első, nem szovjet építésű rakétaindító bázis teljesen önálló lesz, s nem a bajkonuri kozmodrom kiegészítésének szánják. Bajkonur a Szovjetunió felbomlásával "külföldre került", s Oroszország kénytelen bérelni Kazahsztántól az űrközpontot.

A bérleti szerződés 2050-ben jár le. A Bajkonurt felváltó új űrközpont az orosz Távol-Keleten, az Amur régióban lévő Vosztocsnijban lesz. Igor Marinyin, az Ûrhajózás hírei újság főszerkesztője szerint Oroszországnak komoly veszteségeket okoz majd Bajkonur elhagyása. A drága berendezéseket ugyanis ott kell hagyni. A szakértő a terv pozitívumának tartja: azzal, hogy Oroszország Kína szomszédságában épít űrkikötőt, értésére adja Japánnak és Kínának is, hogy nem ideiglenesen, hanem örökre helyet foglal magának az űriparban. Emellett lendületet ad a térség fejlődésének, még ha távolra is kerül a központi űripari bázistól.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.