Bugár: a Most-Hídnak zéró kapcsolata van a Fidesszel

Bugár Béla szerint Budapest ugyanakkor további 150 000 magyar nemzetiségű szavazópolgárnak hátat fordított. A Most-Hídnak tehát a Fidesszel semmilyen kapcsolata sincsen. „Másrészt mi Szlovákia állampolgárai vagyunk. Itt kell egyezségre jutnunk, s nem külföldön. Vagy meg tudunk itt egyezni a többségi nemzet képviselőivel és akkor működik... Ugyan elmehetünk panaszkodni például Magyarországra, de a döntéseket itt hozzák" - fogalmazott a vegyespárt elnöke, aki úgy képzeli, hogy az ő útjuk mutatkozik a helyes útnak. "A feszültségek csökkentek“ – mondta Bugár, megjegyezvén, hogy amennyiben képesek egyezséget kötni, a kormányzó párt is megérti szándékaikat, akkor "lehetségessé válik olyan törvények elfogadása, amelyek olyan módon szolgálhatnak segítségül a helyzet megoldásában, hogy a Szlovák Köztársaság a szlováktól eltérő nemzetiségű állampolgárai tovább fejlődhessenek és gazdagíthassák Szlovákiát."
Bugár arról is megvan győződve, hogy a szlovák és a magyar miniszterelnök íratlan megállapodást kötöttek azzal kapcsolatban, hogy a kényes kisebbségi kérdések körét félreteszik, azaz nem tárgyalnak róluk. „A kisebbségi kérdésekről nem tárgyalnak. A kettős állampolgárság kérdésének megoldására bizottságot hoztak létre, amely semmit sem oldott meg. Ugyanakkor feszültségek nem keletkeznek. Igyekszenek együttműködni a gazdaság és a határon átívelő projektek területén. Majd ezeket dicsérettel illetik. Az azonban, hogy a problémákkal nem foglalkoznak, még nem jelenti azt, hogy nem is léteznek. Másrészt viszont el kell ismerni, hogy jelenleg nem tapasztalhatunk feszültségeket" - állapította meg Bugár, amihez, legalább is szerinte a Most-Híd ténykedésének is köze van.
Bugár úgy gondolja, hogy Szlovákia magyar ajkú lakosságának zöme számára a kettős állampolgárság intézménye nem jelent gondot. „A felmérések azt mutatják, hogy a magyar nemzetiség polgárokat elsősorban a munkanélküliség, az egészségügyi ellátás, a szociális kérdések foglalkoztatják. Ezek azok a problémák, amelyek akárcsak mások számára, úgy számukra is terhesek“ - mondta.
A kisebbségi kérdések és szabadságjogok ma másodlagosak az itt élő kisebbségek számára, legalább is a vegyespárt elnöke szerint „Annak a magyarnak, aki Szlovákiában akar magyarként megmaradni, előbb biztosítania kell a megélhetését“ - mondta. Az efféle hozzáállás azonban gyorsított asszimilációt idézhet elő. „Főként akkor, ha a magyar nemzetiségű szülők úgy határoznak, hogy szlovák tanítási nyelvű iskolába íratják be gyermeküket, s teszik mindezt csupán azért, hogy gyermekük jobban megtanuljon szlovákul" - mondta a szlovák-magyar párt elnöke, aki ezúttal is saját érdemként emelte ki azt a törekvést, miszerint az oktatásügyi minisztérium változtasson a szlovák nyelv oktatásának módszertanán a magyar tanítási nyelvű iskolákban, hogy a gyerekek magasabb szinten legyenek képesek kommunikálni szlovák nyelven.