Brüsszeli bírálat az országnak a bíróságok függetlensége miatt

Mindez a 2017-es évi vonatkozó jelentésből derül ki, amely szerzői az uniós tagállamok igazságügyi rendszereit értékelték és hasonlították össze. Az anyagot az Európai Bizottság tette közzé. A bíróságok függetlenségét illetően az előző évhez képest csak enyhe javulás tapasztalható.
Az anyagban kitérnek a Nemzetbiztonsági Hivataltól (NBÚ) kapott dokumentumok alapján megvalósított bírói átvilágításokra is, amelyek a bíróságok függetlenségét illetően továbbra is aggodalmakra adnak okot, s az azokról szóló szlovák alkotmánybírósági eljárások még folyamatban vannak. További aggodalmakat vált ki az is, hogy a betöltetlen helyekre még mindig nem nevezték ki a hiányzó 3 alkotmánybírát.
A korrupció a legfőbb gond
A bizottság azt is leszögezte, hogy a korrupció továbbra is a szlovákiai vállalkozások egyik legnagyobb akadályának számít. Ez a probléma különösen a közbeszerzések terén és a közigazgatással történő interakció során érezhető – hangsúlyozzák a dokumentum szerzői. A Világgazdasági Fórum szerint Szlovákia a 138 vizsgált ország közül a 122. helyen szerepel a közpénzekkel való visszaélések s a 89. helyen a jogosulatlan kifizetések és kenőpénzek terén, s ezzel a legrosszabb helyzetben levő uniós tagországok közé került. A bizottság véleménye szerint a korrupcióellenes harcot az elégtelen átláthatóság és a rendőrség, illetve az ügyészség nyilvánossággal szembeni felelőssége is gátolja.
Megkérdőjelezhető a rendőrség függetlensége is
Mivel a rendőrség igazgatóját és a rendőrségi felügyelet tagjait a belügyminiszter nevezi ki, akinek közvetlen számadással tartoznak, nem pedig az egész kormány alá tartoznak, ezáltal csökkenhet a rendőrség függetlensége is, ami gátolja az érzékeny ügyek, például a magas pozíciókon megtörtént korrupciós esetek kivizsgálását. A hozzáférhető adatokból az is kiderül, hogy a korrupciós bűncselekményekért kiszabható büntetések kapcsán alapvető feladatot az ügyészség végez, s a bíróságok csak az ítéletek kis részéről döntenek. A korrupció kivizsgálása és büntetése feletti nyilvános ellenőrzést, illetve a hatalommal való visszaélést az átláthatóság aránylag kis mértéke a főügyészség szintjén is gátolja – szögezi le az anyag. Másrészt a bizottság értékelte a garázscégek ellen alkotott új törvényt, ami megítélése szerint fontos lépést jelent a nagyobb átláthatóság és a korrupció mértékének csökkentése felé vezető úton.
Elhúzódó bírósági eljárások
Az anyagban az is olvasható, hogy Szlovákia erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy úgy a hatékonyság, mint a minőség szempontjából javuljon a bíróság működése. A kormány a tavalyi programnyilatkozatában éppen az igazságügyi reformot nevezte meg az egyik prioritásaként, s a bíróságokról származó adatok megerősítik, hogy a bíróságok hatékonysága javul – áll a jelentésben. Jelentős mértékű javulás látható a bírósági polgárjogi és kereskedelmi ügyekben indított perek megoldásának mértékét illetően is, azaz a megoldott és az újabb esetek számának arányát illetően jelentős mértékű a javulás, de az esetek megoldásához szükséges átlagos idő továbbra is éppen Szlovákiában az egyik leghosszabb, s aggasztó, hogy egyre növekszik.
Az igazságügyi képzés sem elég fejlett
Tavaly több olyan projekt és legiszlatív változás indult be, amelyek célja az eljárások felgyorsítása, ám most még túl korai azok következményeinek az elbírálása – olvasható az anyagban. bírálták viszont, hogy a bíróságok rendszerében nem mindig a legjobb eljárási módszereket alkalmazzák. Szlovákia továbbra is csak nagyon korlátozott mértékben használja ki az eljárásokban résztvevők körében vagy a jogi berkekben dolgozó szakemberek által végzendő felmérésekben rejlő lehetőséget, s az igazságügyi képzés nem túl fejlett. Az igazságügyi reformok finanszírozása ezenkívül továbbra is nagy mértékben függ az uniós alapoktól, ami aggodalmakat vált ki a hosszú távú fenntarthatóság tekintetében. Az ellenőrzés azt is megállapította, hogy az igazságügyben dolgozók szintén a szakképzett, munkájukat segítő adminisztratív személyzet hiányáról számolnak be.