Biztonságosabb fővárost szeretne az új pozsonyi rendőrfőnök
Matúš Vallo, a főváros új polgármesterének egyik fontos célkitűzése volt biztonságosabb várossá tenni Pozsonyt. Ez okból javasolta, hogy Pozsonyi Városi Rendőrség rendőrfőnöki székébe Marek Gajdoš, a Gorilla‑ügyet vizsgáló nyomozócsoport volt vezetője kerüljön. Gajdoš a Bratislavské noviny-nak adott interjúban beszélt arról, hogy nagy hiány van a városi rendőrökből, szó esett a rendőri fizetésekről, illetve a főváros biztonságosabbá tételéről.

A létszámhiány jelenleg a Pozsonyi Városi Rendőrség legnagyobb problémája – mondta el Marek Gajdoš, a fővárosi rendőrség új rendőrfőnöke. Negatív tényezőnek számít továbbá a rendőrök magas átlagéletkora is. Jelenleg a Pozsonyi Városi Rendőrség 255 taggal rendelkezik, ebből egy rendőrre körülbelül 1600 lakos jut, miközben az optimális állapot 1000 lakos lenne. A rendőrök száma feltehetőleg a jelenlegi helyzethez képest növekedni fog, a hosszú távú tervek között szerepel elérni az 500 tagot – ismertette az interjúban Gajdoš.
A városi rendőröknek sokszor szemükre vetik, hogy többnyire csak kerékbilincsek felszerelésével foglalkoznak, miközben több más probléma is van a fővárosban. Gajdoš elismerte, hogy a statisztikák szerint is a legtöbb szabálysértés éppen a szabálytalanul parkoló autókkal kapcsolatos, ez azonban nem azt jelenti, hogy más, törvényből adódó rendőri feladatokat nem kell teljesíteni. Az új rendőrfőnök célja növelni a közrend- illetve tulajdon elleni szabálysértések tisztázását.
Ezen a téren nagy segítséget nyújthatna az ún. objektív felelősség elvének bevezetése, és annak az önkormányzati rendőrség általi alkalmazása a statikus közlekedés területén történő szabálysértések esetében. Ezáltal nem lenne szükség a kerékbilincsek használatára. A szabálysértések tisztázásának száma eleinte rendkívül megnövekedne, azonban később fokozatosan csökkenne, ezzel pedig felszabadulna a hely más, törvényből adódó rendőri feladatok teljesítésére – mondta el Gajdoš.
A pozsonyi rendőrség költségvetése több mint egymillió euróval bővül ebben az évben. A megnövekedett költségvetés része a rendőrök fizetésemelésére lesz felhasználva, a maradékot Gajdoš a rendőrség új tagjainak fizetéseibe fektetné be.
Jelenleg a rendőrségnél továbbra is bruttó 773 euró a kezdő fizetés, ehhez társul a lakhatási támogatás és további kisebb előnyök. Gajdoš szerint ezek a bérfeltételek nem eléggé motiválók az álláskeresők számára, leginkább ami Pozsony környékét illeti. Ha megnézzük az állami rendőrséget, s az ott tapasztalható feltételeket, láthatjuk, hogy nem nagyon különböznek ettől. Ennek pedig természetes következménye, hogy ott sem nagy az érdeklődés – magyarázta Gajdoš, majd hozzáfűzte, annak idején, amikor tizenkilenc éve a pozsonyi rendőség tagja lett, még nem voltak létszám gondok.
Több olyan városrész is van Pozsonyban (pl. Vereknye, Pozsonybeszterce), amelyek saját „kirendeltséget” szeretnének létesíteni, hogy probléma esetén ne kelljen rendőrökért könyörögniük a parancsnokságon. Gajdoš elmondta, a jelenlegi jogszabályok értelmében Pozsony városrésze nem létesíthet önkormányzati rendőrséget. A rendőrfőnök szerint a legjobb megoldás az lenne, ha a Pozsonyi Városi Rendőrség intézménye új tagokkal bővülne, ami viszont elsősorban a bérfeltételektől függ.
Gajdoš ugyancsak hozzátette, ha az egyes városrészek rendelkeznek elég pénzügyi forrásokkal a potenciális új rendőrségi tagok bérét illetően, akik az ő „kirendeltségeiken” dolgoznának, lehetségesnek tartja, hogy megnöveljék a már létező városi rendőrség tagjainak számát úgy, hogy az egyes városrészek pénzügyileg támogatnák az ügyet. Gajdoš szerint jelenleg minden városrészben szükség lenne megnövelni a városi rendőrök jelenlétét.
Többen azt várják az új rendőrfőnöktől, hogy segít biztonságosabbá tenni a fővárost, és megszüntetni Pozsony veszélyes zónait, amelyeket a lakosok, ha tehetik, inkább elkerülnek.
Gajdoš ezzel kapcsolatban elmondta: „Nagyra értékelem a lakosok bizalmát, és mindent megteszek azért, hogy Pozsony biztonságosabb város legyen. Szeretném bevezetni a rendőrök szisztematikus továbbképzését, amely főként a veszélyes zónákban történő szolgálatok professzionálisabb és hatékonyabb kezelésére irányulna, emellett megfelelő mértékben növelni az említett városrészekben a rendőri szolgálat teljesítését”.