2011. szeptember 18., 14:17

Bizonytalan a helyzet - Előrehozott parlamenti választások lesznek?

POZSONY. A hétvégi politikai média-diskurzusokból egy dolog világosan kitűnt: a legtöbb sorsdöntő kérdésben a pártokon belül is eltérnek a vélemények.
A köztelevízió „5 perc múlva 12” c. vitaműsorában a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) alelnöke, Pavol Abrhan azt nyilatkozta: biztos benne, hogy a koalíció jobb belátásra bírja az euró-mentőcsomagot ellenzőket. Abrhan szerint ebben a kérdésben csak rossz és még rosszabb megoldás van, ezért biztosan meg tudják majd győzni a Szabadság és Szolidaritás pártját, hogy a kisebbik rosszra szavazzon. A kereszténydemokrata politikus azt mondta: a mentőcsomag ellenzőinek nincs semmilyen konkrét javaslatuk, valamiféle ösztönös „fejlődésre” hagyatkoznak. Abrhan szerint annak köszönhetően, hogy Szlovákia utolsóként szavaz a mentőcsomagról az eurózóna 17 tagállama közül,  időt nyernek Sulíkék a „fejlődéshez”. Pavol Hrušovskýtól eltérően Abrhan nem lát okot arra, hogy a mentőcsomag kérdését a kormányfő bizalmi szavazással kösse össze.

Vitapartnere, Rafael Rafaj, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) frakcióvezetője is úgy véli: Sulíkék végül beadják a derekukat, és megszavazzák a mentőcsomagot. Ondrej Dostál, a Polgári Konzervatív Párt alelnöke – aki negyedmagával szintén ellenzi a mentőcsomagot – nem fogalmazta meg világosan, miként szavaznak majd, ha kenyértörésre kerül sor. Azt viszont leszögezte: nem szívesen látná, hogy bizalmi szavazáshoz kötődjön a döntés, mert „utána ez a kormány már nehezen folytathatná a munkáját”.

Hasonló álláspontra helyezkedett a TA3 hírtelevízióban a kereszténydemokraták elnöke, Ján Fíge¾ is. Kijelentette: „kormányzat nem működhet úgy, hogy két alkoalíciója van, az egyik kormányzati, a másik parlamenti szinten”. Fíge¾ szerint az SaS több képviselője hajlik az euró-mentőcsomag megszavazására, s elfogadja, hogy pártjának a mentőcsomag ellen kiadott röpirata egyoldalú, nem tartalmaz másfajta megoldási javaslatot, s azt sem teszi egyértelművé a lakosság számára, hogy saját pénze, eurója sorsáról van szó. Fíge¾ szerint legkésőbb októberben szavazni kell, s addigra el kell döntenie mindenkinek, mit akar. Szerinte Szlovákia számára a totális katasztrófát az jelentené, ha „a korábbi kormány térne vissza a hatalomba”, mert az a görög útra terelné az országot.

Az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) alelnöke, Marek Maïariè szerint viszont épp a mostani kormány a totális katasztrófa, mert az ország elemi létszükségleteiben sem tud egységes álláspontot kialakítani. Maïariè emlékeztetett rá, hogy Peter Muránsky kereszténydemokrata képviselő is arról beszélt a múlt héten, hogy egyre több koalíciós képviselő szerint  távoznia kellene a miniszterelnöki posztról Iveta Radièovának, s a kormányrudat az erőskezű Mikuláš Dzurindának kellene átvennie. Fíge¾ elismerte, vannak problémák a koalícióban, de azokat nem tartja elvi jelentőségűnek.

Elhangzott a vitában az is, hogy a legnagyobb ellenzéki pártnak is kötelessége lenne megszavazni az euró-mentőcsomagot, de Maïariè azt mondta: nem lehet tőlük elvárni a támogatást mindaddig, amíg  a kormánypártok arra sem hajlandók, hogy egyeztessenek pártjával a kérdésről. Maïariè leszögezte: a Smer nem segít a koalíciónak vállalásai teljesítésében,  inkább vállalja az előrehozott választásokat, hogy világos vonalvezetésű pártokból álljon össze egy új kormány, ne pedig olvashatatlan csoportocskák frakciói vezessék az országot.

Az előrehozott választások lehetőségét Fíge¾ sem zárja ki. Ha a kormánykoalícióban nincs egység, az aláássa a közbizalmat, fogalmazott, de nem akart találgatni az esetleges fejleményekről. Annyit azonban leszögezett: ha Szlovákiában nem lesz stabilitás, az előrehozott választások jelentik majd az egyetlen megoldást.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.