Bizalmi szavazás a mentőcsomag miatt
„Nagyon sajnálom, hogy koalíciós partnerünk nem fogadta el a kínált kompromisszumokat” – mondta, így azonban nem lehet tovább folytatni. Súlyos társadalmi problémák megoldása vár a kormányra, amihez kell a bizalom is.
Radièová kedden azt is közölte, hogy lesz egy másik szavazás is a mentőcsomagról, de nem bocsátkozott jóslatokba annak várható kimeneteléről. Rövid expozéjában meg sem említette a Richard Sulík vezette Szabadság és Szolidaritást, ám többször is kiemelte, milyen fontos számára a felelősség. Szlovákia szavahihetősége, nemzetköz tekintélye a felelősségteljes kormányzástól függ – mondta.
A hétfői koalíciós tárgyalás után, éjszaka a kormányzó pártok folytatták a megbeszélést. Az SDKÚ-DS elnöksége semmire sem kötelezte alelnökét, Iveta Radièová kormányfőt. A miniszterelnök maga dönthette el, hogyan lép a mentőcsomagról szóló szavazás kapcsán.
A miniszterelnök azt mondta a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió elnökségének tanácskozása után, hogy döntése meghozatala előtt három körülményt mérlegel. Az első a válság megoldása, a második a válság következményeinek kivédése, a harmadik körülmény pedig Szlovákia nemzetközi tekintélye, szavahihetősége.
Radièová „felelősségteljes” döntést vár a Szabadság és Szolidaritás tagjaitól is. Szlovákia kicsi és gyenge ország, nincs esélye arra, hogy egyedül megbirkózzon a válsággal és következményeivel, hangoztatta, majd hozzá tette, hiba lenne azt gondolni, hogy az eurozóna 16 országában – ahol elfogadták a mentőcsomagot- ostobák a kormányok és a parlamenti képviselők.
Iveta Radièová nem tudja, hogy meggyőzte-e a SaS képviselőit, de „jó lenne, ha abbahagynák a hülyeséget és nem beszélnének olyan ostobaságokat, hogy a felelőtlen kormányfő a felelőtlen koalíciós képviselőkkel együtt pénzt akar adni a kövér Görögországnak” – fejtette ki tüle szokatlanul kemény hangon a miniszterelnök.
A kereszténydemokraták elnöksége is tanácskozott hétfő este. Ján Fige¾ elnök azt mondta, ő bízik a SaS „konstruktív” tagjaiban, akikkel meg lehet egyezni.
A Smer továbbra is azt hiszi, hogy a SaS megszavazza a mentőcsomagot. Peter Kažimir, a párt alelnöke azzal érvelt, hogy a pénzügyi bizottságban hétfőn a liberálisok is megszavazták a mentőcsomaggal kapcsolatos közös bizottsági jelentést. Ha mégsem állapodik meg a koalíció, 24 órával el lehetne halasztani a ma délutánra tervezett szavazást, s ez alatt a kormánykoalíció „megtárgyalhatná a Smerrel a támogatás feltételeit" - mondta Kažimir.
Robert Fico, a Smer elnöke korábban jelezte, tiszta megoldás a következő lenne: a szlovák parlament megszavazza a Smer támogatásával a mentőcsomagot és ezt követően kiírják az előrehozott parlamenti választásokat.
A pártelnökök reggel a kormányhivatalban találkoznak Iveta Radièová miniszterelnökkel, aki tájékoztatja partnereit döntéséről. Három lehetőség közül választhat: lemond, ha a parlament nem szavazza meg a mentőcsomagot, még a szavazás előtt benyújtja lemondását, vagy összeköti a mentőcsomagról szóló szavazást a kormány iránti bizalmi szavazással.
A Szabadság és Szolidaritás Országos Tanácsa 10.00 órakor ül tárgyalóasztalhoz, hogy áttekintse a kialakult helyzetet.