Bírálják a kormánypártot az európai szocialisták
Az Irány (Smer) döntése ugyanis Hannes Swobodának, a szocialisták európai parlamenti frakcióvezetőjének nem tetszik.
„A házasság intézményének, mint egy férfi és egy nő kötelékének alkotmányos definíciója jelentősen korlátozná az eljövendő kormányok jogköreit, hogy csatlakozzanak azokhoz az európai országokhoz, ahol teljesen elfogadott és törvényes a férfiak és a nők egymás közötti házassága” – olvasható Swoboda kijelentése a www.socialistsanddemocrats.eu honlapon.
Az európai szocialistáknak ez a fajta hozzáállása természetesen nincs mindegyik kormánypárti képviselő ínyére, mint ahogy azt Jana Laššáková, a „balosok“ parlamenti frakciójának vezetője is nyilatkozta. Számára a házasság elsődleges fontossággal bír, megérdemli az alkotmányos védelmet – mondta. „Ezért született az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) és a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) közötti megegyezés. A házasság a társadalom alapja, szükséges a fellendítése. Nem látok benne semmi problémát“ – jegyezte meg a kormánypárt parlamenti frakcióvezetője.
Az alkotmányjogi bizottság elnöke, Robert Madej kormánypárti képviselő visszafogottabban nyilatkozott. Kijelentése szerint mindenkinek, Hannes Swobodát is beleértve, képes elfogadni a véleményét. „A jogszabály egyelőre csupán javaslatként van jelen a törvényhozásban. Várjuk meg a végeredményt“ – jegyezte meg a szlovákiai szocialisták képviselője az Aktualne.sk portálnak. Nem zárja ki, hogy a házasságnak, mint egy nő és egy férfi kötelékének az alkotmányba foglalását követően foglalkozni lehet néhány, a homoszexuális házasságot támogató aktivista által felvetett kérdésekkel is.
Míg a Smer-SD politikusai visszafogottan fogadták Swoboda kijelentéseit, addig paradox módon az ellenzéki Szabadság és Szolidaritás (SaS) elnökénél, Richard Sulíknál lényegesen nagyobb támogatásra talált. „Csodálkozom azon, hogy Hannes Swoboda bírálja barátját, de tartalmilag egyetértek vele. Nekem is az a véleményem, hogy a legkevésbé sem indokolt, hogy a házasságot alkotmányos védelem alá helyezzük. Nem ez a társadalom legégetőbb problémája“ – magyarázta a liberálisok szlovákiai vezetője.
A KDH-s Pavol Abrhan ellenkező nézeteket vall. Figyelmeztet a kereszténydemokraták már jó ideje ismert álláspontjára. Nincs semmilyen indok, hogy bármennyit is engedjenek belőle - mondta. Egyúttal üzeni az európai szocialistáknak, nem lát okot egy ilyenfajta bírálatra.