Berényi József: a választás megmaradásunkról és önbecsülésünkről szól

Erdélyi Klaudia műsorvezető és Gyarmati Tihamér mérnök, az MKP komáromi járási elnökének köszöntő szavai után a Magyar Állami Népi Együttes élvonalbeli zenészei és táncosai Magyar rapszódia című műsorukkal teremtették meg az esemény méltó hangulatát.
Elsőként Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke kapott szót. Elmondta, hogy Dunaszerdahely és Pozsony után most Komáromban a felvidéki magyarságot szerény eszközeivel arra bíztatja: ne engedjék elfutni azt a lehetőséget, hogy hat év után ismét ott legyenek a parlamentben.
Hangsúlyozta, hogy a Magyar Közösség Pártjával (MKP) a magyar nyelven és identitáson kívül a közös tapasztalatok is összekötik az RMDSZ-t, és mindkét országban folyamatosan olyan kihívásokkal kell szembenézniük, amelyek a közösségi képviseletet komoly megpróbáltatások elé állítják. Hozzátette, hogy a Kárpát-medence-szerte a magyarság közös célja: a szülőföldünkön megmaradni és jövőt építeni magyarként. Eközben azonban elsősorban magunkra számíthatunk. „Bár sok segítséget kapunk Magyarországtól és egymástól is, de munkánkat konokul-makacsul nekünk magunknak kell elvégeznünk” – fogalmazott.
Arra is kitért, hogy mindnyájan sikerre vágyunk, s a közéletben önmagunk számára kivívható sikert nem bízhatjuk másokra – ott kell tehát lennünk az önkormányzatokban, a parlamentben és az Európai Parlamentben is. Kiemelte: korábban, így a helyhatósági, a megyei, az európai parlamenti és az államfő-választás során is bebizonyosodott, hogy a felvidéki magyarok képesek összefogni, s ez a március 5-ei parlamenti választások során is sikerülhet. „Küldjék be képviselőiket a pozsonyi parlamentbe, mert ott hoznak döntéseket, s a magyarság közösségi ügyeit csak ott tudják képviselni! Bizalomra kell építeni a közösség képviseletét, csak úgy tudunk-tudnak sikeresek lenni, az egymás közti bizalmat kell megerősítenünk, mi a szolidaritásunkról biztosítjuk önöket” – ígérte meg a hallgatóságnak az erdélyi politikus.
Azután Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke szólt a jelenlevőkhöz. Leszögezte: a jelenlegi közhangulat reménykedésre jogosítja fel a felvidéki magyarságot. Megjegyezte: az MKP képviselőivel évente többször találkoznak azért is, hogy egymást bíztatva adjanak erőt egymásnak a megvívandó csatáikhoz, és egymás sikereinek közösen örülhessenek.
„Elemi érdekeltségünk a március ötödikei siker!” – hangsúlyozta. Az MKP 21-es sorszáma kapcsán frappánsan kifejtette: nem mindegy, hogy a felvidéki magyarság asztalhoz ülve akar-e majd az elkövetkező parlamenti ciklusban kártyázni, vagy megelégszik az ajtó mögé állított kibic szerepével. Azt tanácsolta: mindnyájan a többieket arra bíztassák, hogy a felvidéki magyarok végre asztalhoz akarjanak ülni, ahol majd megfogalmazhatják a különféle jogos elvárásaikat és közös érdekeiket – szerinte erről szól a szombati szavazásunk.
„Segítsenek önmaguknak, s akkor majd a magyarok Jóistene is megsegíti önöket, bennünket!” – mondta a vajdasági politika első embere, hozzátéve: minden családban az asszonyokra kell bízni, hogy a szombati ebéd előtt vigyék el szavazni a családtagjaikat, ezzel megteremtve azt a lehetőséget, hogy „az asztalnál maradjunk és előre haladjunk”.
Az MKP képviselőjelöltjeinek egyenkénti, név és sorszám szerinti bemutatása után Berényi József pártelnök lépett a pulpitushoz. Elsőként köszönetet mondott a két korábbi szónoknak az erővel felvértező, buzdító gondolataikért. Leszögezte: a magyaroknak létfontosságú az etnikai alapú politizálás, a vegyespárti kezdeményezés ugyanis az önfeladás és asszimiláció felé vezető lépést jelenti.
„Az RMDSZ-szel és a VMSZ-szel közös a sorsunk és a jövőnk. Most rajtunk a sor: bizonyítsuk, hogy megvan a kellő erőnk!” – hangoztatta, hozzátéve: az MKP jelöltlistáján még sosem volt ennyi motivált hozzáállással rendelkező, kreatív fiatal és új arc, mint a jelenlegi összefogás-listán. „Az első 30 helyen is csak négy parlamenti múlttal rendelkező politikus szerepel, mert megértettük az üzenetet: fiatalítani kell, generációváltásra van szükség”. Külön kiemelte azokat a tapasztalt közéleti személyiségeket (pl.: Bauer Edit, Miklós László, Hrubík Béla stb.), akik óriási alázattal kérték a lista utolsó helyeit, tudatosítva, hogy „ a szerelvényt nem csak húzva, hanem tolva is lehet és kell gyorsítani”.
Berényi ismételten hangsúlyozta: közös összefogásra van szükség, mert az MKP csak a választópolgárok 9 százalékát képező magyarok voksaira számíthat, és legalább 5 százalék kell a parlamenti bejutáshoz, amivel a többi között a felvidéki magyarság asszimilációjának és elvándorlásának a folyamata is megfékezhető lenne.
Az MKP választási programja kapcsán leszögezte: az a hazai jobboldali programok közül némileg kilóg, mert (pl.: a tervezett adótörvények, családtámogatások, mezőgazdaság fejlesztését célzó intézkedések stb. megfogalmazásával) inkább a havi bérből élőknek, valamint a kis- és középvállalkozásoknak, s nem annyira a gazdag vállalkozóknak kedvez. „Elfogadhatatlan a két réteg közti jelenlegi különbség. Az a célunk, hogy közelítsen egymáshoz a szociális olló két vége, több pénz maradjon a bérből élőknél, és mindnyájan többet engedhessünk majd meg magunknak” – foglalta össze tervezett gazdasági lépéseik lényegét.
Arra is felhívta a választók figyelmét, hogy a pártok közül választási kampánya során egyedül az MKP beszélt a felvidéki magyarság 110 ezer fős fogyásáról. „Az a magyar politikus, aki ezt a témát is fel meri vállalni, képviselni akarja a magyar közösség érdekeit, s el akarja kerülni a 2021-es népszámlálás negatív adatait” – szögezte le. Igazi szlovák demokratának pedig azokat nevezte, akik például a hazai magyarság fogyásáról, megmaradásáról és a nekünk járó önkormányzatiságról folytatandó párbeszédre is hajlandóak lesznek. „Választási programunk lehetővé teszi a változtatást, s azt, hogy 2021-ig ne legyünk még kevesebben...” – jelentette ki.
Ismét hangsúlyozta, hogy az MKP célja a Robert Fico és pártja nélküli jobboldali kormánykoalícióban való részvétel, amely tagjai kölcsönösen ellenőrizhetik majd egymást, ezzel gátat vetve a jelenleg burjánzó korrupciónak és klientelizmusnak. „Nem akarunk olyan kormányt, amelyben az a Robert Kaliòák belügyminiszter ül, aki kiüldözte hazájából Malina Hedviget, és nem tette lehetővé a dunaszerdahelyi magyar szurkolóverés kivizsgálását” – tette hozzá, amire a közönség ovációval és tapsviharral reagált.
Berényi végül összefoglalta a szombati szavazás lényegét: az a megmaradásunkról és az önbecsülésünkről szól. „Meggyőződésem, hogy van elég erőnk, csak bízni kell ebben, és tenni kell érte, a sikerért” – hangzottak reménykeltő szavai, amelyek után kölcsönvette Menyhárt József jelölttársa korábban Somorján alkalmazott csapatépítő módszerét. A jelenlevőket arra kérte, hogy "fogják meg egymás kezét, s azokat közösen felemelve tegyenek hitet amellett: egymás nélkül nem tudunk előre lépni – ez az erő juttat vissza minket a parlamentbe"...
A kampányhajrá záróakkordjaként a közkedvelt Ismerős Arcok zenekar nemzeti azonosság-tudaterősítő dalaival fokozta az est hangulatát. Végül az MKP komáromi járási listavezetője Samu István szólt röviden a közönséghez, azzal az üzenettel, hogy a szombati szavazás "a lelkiismeretünk napja lesz", ezért kell minden magyarnak szavaznia, s az időközben megérkező Knirs Imre is a választásokon való részvételre biztatott mindenkit, "tartsunk össze, és akkor komoly eredményt érhetünk el" - mondta Komárom alpolgármestere.
