Berényi: az autonómia a felvidéki magyarok megmaradását eredményezné
A műsorban, amelynek Ciprusz Zoltán, a Via Nova Ifjúsági Csoport országos alelnöke is a vendége volt, Berényi kijelentette, "az autonómia a megmaradást jelentené ". Az MKP elnöke hozzáfűzte: a szlovák politikusok többsége is látja, hogy az idő nem nekünk kedvez", mert 60-70 éven belül a megszűnés határára kerülhet a magyarság, mivel gyors ütemben fogy.
Az MKP elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Unióban a kulturális és oktatási autonómia mellett területi modellek is működnek, amelyek integrálták a kisebbséget. Ezért fontosnak nevezte, hogy valódi párbeszéd kezdődjön Szlovákiában a regionális önkormányzatiságról, amely Dél-Szlovákiában a magyarok mellett az ott élő szlovákoknak is érdeke, mert Szlovákiának arról a régiójáról van szó, ahol rendkívül nagy a munkanélküliség és hiányzik a közút és a vasút fejlesztése.
Berényi József elmondta, hogy a választópolgárok javaslatait összegyűjtve "a lehető legtöbb véleményt" beledolgozták a választási programjukba, amely kedvező visszhangra talált az embereknél és "szakmai szempontok alapján a három legjobb választási program közé került".
Az MKP legutóbbi javaslatai közül a pártelnök kiemelte: arra kérték a kormányt, hogy a fűtési szezon végéig rendeljen el kilakoltatási moratóriumot, védve az eladósodott családokat, továbbá a felhívták a kormány figyelmét arra is, hogy foglalkoznia kellene a komáromi Nokia-gyárban történő leépítéssel, mert az érinti a dél-szlovákiai munkavállalókat is.
A régiót sújtó munkanélküliségről Ciprusz Zoltán, a Via Nova Ifjúsági Csoport országos alelnöke a Határok Nélkülben elmondta: a munkahelyteremtés mellett a fiatalok számára karrierközpontokat kell létrehozni, amelyek pályaválasztásban is segítenének. Ennek köszönhetően minél több fiatal a piaci igények ismeretében választhatna szakmát. Mint mondta, ellenkező esetben fennáll annak a veszélye annak, hogy akik nem találnak képzettségüknek megfelelő munkát, elvándorolva szülőhelyükről könnyebben asszimilálódnak, vagy kivándorolnak az országból.
A február 15-én lezárult általános iskolai beiratkozás kapcsán mindkét politikus beszélt az anyanyelvi oktatás fontosságáról, melynek érdekében rendszeresen szerveznek kampánykörutakat. Berényi József felhívta a figyelmet, hogy visszafordítani még nem, de megállítani már sikerült egy kedvezőtlen folyamatot, hogy egyre több magyar szülő szlovák iskolába adta gyermekét.
Az MKP elnöke szerint "illúzió a szlovák társadalom toleranciája" a magyarokkal szemben. Hangsúlyozta, "van egy nagyon komoly intoleráns réteg, akikkel szemben meg kell védeni a felvidéki magyarságot". Ezért is tettek feljelentést a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) magyar- és romaellenes, gyűlöletkeltő plakátjai ellen. Szerinte szükséges a határozott fellépés, mert ez zavarja igazán a szlovák-magyar együttélést.
A szlovákiai gazdasági és a politikai élet korrupciós összefonódásáról szóló, a tavalyi év végén kirobbant Gorilla-botrányról beszélve hangsúlyozta, hogy a jelenlegi MKP vezetők nem érintettek az ügyben. Akiknek a neve szerepel a Gorilla-aktákban, azok évekkel ezelőtt elhagyták a pártot - hangsúlyozta.
Berényi József beszélt még arról is, hogy a parlamenti pártokhoz képest a jelenleg parlamenten kívüli MKP-nak korlátozottabbak a lehetőségei a reklámkampány tekintetében, ezért a lehető legtöbb találkozón igyekeznek személyesen találkozni választóikkal, és jelöltjeik mindent megtesznek, hogy az MKP, amely az egyedüli, magát magyarként meghatározó párt Szlovákiában, újra parlamenti erő legyen. "Hogy a mindenkori kormány ne mondjon le Dél-Szlovákiáról, ezért kell visszakerülni a kormányba az MKP-nak" - mondta Berényi József.