2016. március 30., 18:36

Beblavý: a minisztereknek 93 személyt kell felelősségre vonniuk

POZSONY. Az új kormánykoalíció (Smer-SD, SNS, Most-Híd, Háló) minisztereinek 93 személyt kell felelősségre vonniuk. Ezt mai pozsonyi sajtótájékoztatóján Miroslav Beblavý független képviselő jelentette be, aki bemutatta az úgynevezett feketelistát, azon személyek listáját, akik szerinte több botrányban érintettek.
201603301635120.001a_bebaaa.jpg

Beblavý még ma interpellációt ír az érintett minisztereknek, hogy hívják vissza funkciójukból ezeket az embereket, és ne nevezzék ki őket semmilyen fontos posztra az adott tárcán belül. „Nem alapvető emberi jog, hogy valaki menedzser legyen. Ha valaki négy évig kudarcot vallott, nincs okunk azt feltételezni, hogy ez nem lesz így most is” – figyelmeztet a honatya. Hozzátette, a feketelista még nem végleges irat, és ha újabb dolgok derülnek ki, a lista még bővülni fog.

Beblavý feketelistáján rajta van a szlovák rendőrség teljes vezetősége, vagyis Tibor Gašpar országos rendőr-főkapitány, két helyettese és az ellenőrzés vezetője. A honatya szerint ennek az az oka, hogy a rendőrség az utolsó négy év során semmilyen jelentős politikai botrányt nem leplezett le.

A listára rákerült az Általános Egészségbiztosító vezérigazgatója, Miroslav Vaïura és Zuzana Štrbíková, az Élethosszig Tartó Művelődés Nemzeti Intézetének igazgatója. Az Általános Egészségbiztosító és az Egészségügyi Felügyeleti Hivatal esetében a listán rajta van a teljes vezetőség, az elnökség, a felügyelő tanács, az igazgatótanács, mert passzívak voltak a botrányok során. „Ezek az emberek jelentős jutalmakat kapnak funkciójukért, ezért felelősek az említett intézmények gazdálkodásáért. Valaki valaha is megszólalt közülük? Nem, de mindannyian közülük pénzt kapnak azért, hogy valamit ellenőriznek, irányítanak és valamiért felelősek”- hangsúlyozta Beblavý. Az egészségügyi tárca dolgozói közül 34-en kerültek rá a 93-as listára.

A listán olyan állami vállalatok vezetői és menedzserei is rajta vannak, mint az Atom- és Leszerelési Társaság, az MH menedzsment, Eustream, az Anyaggazdálkodási Felügyelet, A Vízgazdálkodási Vállalat, a Tűzoltó- és Mentőosztag, a Szlovák Elektrizációs és Átviteli Egylet, a Nemzeti Autópálya Társaság, a Cargo ZSSK, a IUVENTA és a katonai hírszolgálat vezetője.

„Ha megnézzük a tőlünk nyugatra lévő és működő államokat, láthatjuk, azért kisebb mértékű a nyilvános források szétlopása, mert minden szinten valakinek felelősséget kell vállalnia. Nemcsak a politikusoknak, hanem a hivatalnokoknak és a menedzsereknek is. Ha a mi vezetőink elutasítanák azt, hogy eltakarjanak vagy ne vegyenek észre bizonyos dolgokat,  sok minden nem történne meg abból, amit látunk. Olyan minisztereink vannak, akik bizonyos érdekcsoportok bábjaiként viselkednek. A hivatalnokok és a menedzserek gyakran hosszú évekig funkciójukban maradnak” – hangsúlyozta Beblavý.

A honatyának nem tetszik a funkciók elosztása sem az új koalícióban, leginkább az államtitkárok és az állami vállalatok vezetőinek szintjén. „A kormány a közérdek elé helyezi a személyes és üzleti érdekeket“ – mondta a honatya.

Beblavý hangsúlyozta, hogy Mikuláš Dzurinda első kormányzása idején a minisztériumokban a keresztellenőrzés elve volt érvényben, vagyis az államtitkárok más párt tagjai voltak, mint a miniszter. „Dzurinda második kormányzása idején általános megegyezés volt azzal kapcsolatban, hogy ez a modell kudarcot vallott, ezért Iveta Radièová kormányzása idején szinte teljes egészében eltörölték ezt a modellt. Ugyanis minden párt megértette, hogy a közérdek azt kívánja, a miniszternek olyan helyettesei legyenek, akiket ő maga választott ki. A keresztben választott államtitkárok csak a források pazarlását jelentik” – állítja a honatya.

Szerinte ha a miniszter nem saját maga választja ki az államtitkárokat, akkor alárendeltként odébb tolja őket, és nem igazán engedi meg nekik a tárca irányítását. A honatya szerint ez negatív hatást gyakorol a tárca működésére, mivel egy ember nem képes átfogni mindent. A jelenlegi koalíció visszahozza ezt a keresztellenőrzést, és ez Beblavýnak nem tetszik. „Ez rossz módszer, mivel feleslegesek az államtitkáraink, és ez rontja a minisztérium irányítását” – mondta a honatya.

Negatívan értékeli Beblavý azt is, hogy az állami vállalatokat oly módon osztják szét a négypárti koalíció között, hogy a tárca alá tartozó vállalatokat nem az adott miniszter foglalja el, hanem gyakran más párthoz tartozó koalíciós partner. „Éveket visszamegyünk a történelemben, mivel a vállalatokat pártállás alapján, tekintet nélkül az adott miniszter felelősségére osztják szét. A miniszternek nem lesz valós hatalma a jelölt fölött, nem hívhatja vissza őt a tisztségéből, ha nem akarja magára haragítani koalíciós partnerét“ – tette hozzá Beblavý.

Megosztás