2014. augusztus 23., 12:10

Beavatkoznak-e a szlovákiai moszlimok a közel-keleti eseményekbe?

POZSONY. Az Iszlám Állam szíriai és iraki radikális erőinek az erőszakos megnyilvánulásaira, amelyek a héten egy amerikai újságíró videókamera előtti meggyilkolásával sokkolták a nyugati világot, a Szlovákiában élő moszlimok is reagáltak.

A szlovákiai Iszlám Alapítványban tömörülő hazai moszlim közösség egy nyilatkozatot adott ki, amelyben határozottan elítéli az Irak északi részében élő keresztények, moszlimok és nem moszlimok ellen elkövetett erőszakot, továbbá a templomok és műemlékek megsemmisítését. Szerintük ugyanis az iszlám vallás alapján minden élőlénnyel, vallási hovatartozására való tekintet nélkül szolidárisaknak kellene lenniük, ezért ezeket a tetteket – ahogy a saját honlapjukon is írják – iszlámelleneseknek tartják.

Az iszlám szlovákiai híve, Jozef Lenè főiskolai pedagógus is úgy véli, hogy az iszlám szlovákiai híveinek többsége szintén elítéli ezeket a tetteket – írja a TASR. Hozzátette, a gázai övezeti konfliktusban többségük a palesztinok oldalán áll, és elítéli az izraeli katonai lépéseket. „Azoknak az embereknek a száma, akik az ún. Iszlám Államhoz hasonlóan gondolkodnak, el van túlozva“ – véli Lenè.

„Ha egy fiatalember nem tudja, hogy mit kezdjen magával, akkor radikálissá válhat, s ez olyan mértékben fordulhat elő, mint a társadalom egyéb csoportjaiban“ – véli. Szlovákiában megközelítőleg 4900 moszlim él, ám a számuk folyamatosan változik, mivel hozzávetőleg 300 macedóniai család télre a saját hazájába költözik. Az Iszlám Állam radikális elemeiről senki sem akart nyíltan beszélni közülük, mert a külföldön élő rokonaik életét féltik. Az amerikai újságírót, James Foleyt vélhetően egy nagy- britanniai moszlim közösség tagja gyilkolta meg, aki Szíriába ment harcolni.

Az extrém megnyilvánulásokat a rendőrség különleges alakulata és a szlovák titkosszolgálat is figyelemmel kíséri. Õk azt állítják, hogy a közel-keleti események után sem radikalizálódik a moszlim közösség, amelyet ezek a kérdések érzékenyen érintenek, ám egyelőre mérsékelt magatartást tanúsít. Arról nincs tudomásuk, hogy a közel-keleti eseményekbe a szlovákiai moszlimok is beavatkoztak volna, illetve valaki ilyen szándékkal utazott volna ki a Közel-Keletre.

Branislav Zvara titkosszolgálati szóvivő viszont nem tartja kizártnak, hogy a külföldi konfliktusokba egyes szlovákiai moszlimok is beavatkoznak majd.

Megosztás