2017. június 7., 10:52

Az új időszámítás és a hagyomány folytatódik Zselízen

ZSELÍZ. A Csemadok Országos és Területi Választmánya, Zselíz város önkormányzata, valamint a Csemadok helyi szervezete és a zselízi Tiszta Forrás Alap szervezésében péntektől vasárnapig tart az 51. Országos Népművészeti Fesztivál Zselízen, a városi parkban. A szlovákiai magyarság legnagyobb múltú népművészeti rendezvénye kilenc év után, 2016-ban tért vissza a Garam menti kisvárosba, ekkor indult el az új időszámítás a fesztivál életében is, és az átalakult társadalmi közegben is maradandó értékkel szolgált. A szervezők a tavalyi kimagasló siker után idén még magasabb szakmai színvonalon folytatják a már megkezdett munkát.
201706070959390.zs11.jpg
Galéria
+5 kép a galériában

A szervezők a három nap műsorát igyekeztek úgy összeállítani, hogy művészeti és közösségi élményben gazdag legyen, mindenki megtalálja a kedvére valót. A résztvevők nemcsak hazai táncosok, zenészek, kézművesek, területi választmányok képviselőinek csapatai lesznek, vagyis Pozsonytól Nagykaposig a népművészet minden ágából a legjobbakat sorakoztatják fel, de a magyarországiak is képviseltetik magukat. A meghívottak közt szerepelnek a többségi nemzet nívós képviselői is.

Ennek tükrében a régiek mellé új kísérőrendezvények is kerülnek, a szakmai konferencia sem marad el, de színházi programok, kézműves- és kirakodóvásár, a színpadon pedig több mint ezer fellépő szórakoztatja majd a fesztiválra látogató vendégeket. A szervezők a rendezvény családias jellegének megtartása mellett a hagyományápolást, a különböző nemzetiségek kultúrájának tiszteletben tartását és megőrzését tartják a legfontosabbnak. Ez vezérelte az Országos Népművészeti Fesztivál Program Tanácsát a rendezvénysorozat programjának összeállításakor.

A fesztivál nyitórendezvénye péntek délelőtt a II. Szakmai Konferencia lesz, a kultúra zárt és nyitott fogalma – Európában, Magyarországon és Szlovákiában., Módszertani megfontolások – a tánc helye, szerepe, illetve „A népi játék készség és képességfejlesztő tartalma“ témakörökben.

Ugyancsak a szakmai program részeként még aznap Mindennapi hagyományok a térben elnevezésű rendhagyó kiállítással mutatkozik be a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet Dunaszerdahelyről. A fesztiválnyitány este 19 órakor lesz, ahol a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Vass Lajos Kórusa, majd a lévai járás népdalköreinek egyesített kórusa lép színpadra, amelyet ERDÕKÖN, MEZÕKÖN JÁRÓ... címmel Sebestyén Márta és kiváló zenész barátai műsora követ. A nagyszínpad péntek esti műsora a NETZ Táncprodukció és a FlamenCorasonArte előadásával zárul. Ekkor viszont Esszencia koncerttel - Lakatos Róbert és Balogh Kálmán közreműködésével kinyit a kastély mögött felállított Pajta, ezt követően lesz még néptáncoktatás, majd táncház és Folk-kocsma hajnalig. 

A szombati napot színesíti a bográcsos, kemencés, hagyományos ételek sokasága, régióbeli borok kóstolója, valamint kézműves mesterek kirakodóvására is lesz mindhárom nap.  A „Gyermekvilág” külön színpaddal, délelőtt 10 órától várja a legfiatalabb korosztályt. Előadást és foglalkozást tart majd a zselízi Cimbora Óvoda, az Ipolyi Arnold Népmesemondó Verseny, a Bíborpiros szép rózsa országos népzenei vetélkedő és az Eszterlánc Szlovákiai Magyar Gyermek Néptáncfesztivál és Szólótáncverseny díjazottjainak műsora mellett lesz még vásári bábjáték, baba-mamafoglalkozás, Korpás Éva interaktív koncertje, illetve egész napos játszóház. A Gyermekvilággal közös színpadon a színjátszás is bemutatkozik, ahol mesélőszínház, és palóc népmese várja az érdeklődő közönséget.

Szombaton a népművészeti fesztivál szakmai része előadásokkal folytatódik, „Csallóközi dudáshagyományok”, „A mesemondás szerepe és hagyománya a múltban és a jelenben”, „Nemzeti táncaink kialakulása a 19. századi sajtóforrások tükrében” témakörökben.

A fesztivál filmvetítéssel tiszteleg a kitelepítés 70. évfordulója előtt, „Lapra tettek!” címmel a szőgyéni kitelepített családok gyermekeinek dokumentumfilmje kerül bemutatásra.

A Pajta délelőtt 10 órától este 19 óráig mintegy 15 egyéni előadónak és környékbeli népművészeti csoportnak nyújt bemutatkozási lehetőséget.

A nagyszínpad szombaton gazdag műsorral kecsegteti a szórakozni vágyókat. Három órától „MINT FÁT A GYÖKÉR!” - a hagyományőrző csoportok közös műsorával kezdődik, majd „NÉPTÁNCISKOLA” címmel a gyermekcsoportok közös műsora lesz látható, valamint a „KODÁLY IFJAK” – az ifjúsági táncegyüttesek közös műsora után a színpad a felnőtt csoportoké. Műsoruk címe CSALLÓKÖZTÕL BODROGKÖZIG. Õket a MAGYAR ÁLLAMI NÉPI EGYÜTTES követi, akik a „MEGIDÉZETT KÁRPÁTALJA” című műsorukat mutatják be. A szombat esti Táncház és Folk-kocsma a Pajtában várja a táncolni vágyó fesztivállátogatókat, egészen hajnalig.

Vasárnap a délelőtt a Gyermekvilág, a falusi színjátszók Ekhós szekere ismét várja a nézőközönséget. A nagyszínpad műsora délután két órakor a „Ládafia”, a 2016-os Fölszállott a páva kategória győztese, a somorjai Csali gyermek néptáncegyüttes ünnepi összeállításával indul, majd következik az „OKA MIH”, a kassai Hornád néptáncegyüttes fellépése, illetve Berecz András műsora. A 17 órakor kezdődő gálaműsort, amelynek címe „Jöttünk szívünk vígságával” a Szlovák Televízió kettes csatornája mintegy 80 percben rögzíti.

A fesztivál szervezőinek nem titkolt szándéka elnyerni a rangos nemzetközi CIOFF fesztivál címet. A rendezvény egyebek mellett tiszteleg Kodály Zoltán zeneszerző születésének 135. és halálának 50. évfordulója, valamint a 45 éves Táncházmozgalom előtt.

A fesztivál tervezett költségvetése 68 000 euró volt, ebből több forrásból 55 300 eurót sikerült előteremteni. A Szlovák Kormányhivatal 40 ezer euróval, a Művészetekért Alap 8 000 euróval, a Bethlen Gábor Alap 700 ezer forinttal, a Hagyományok Háza 1 500 000 forinttal, illetve zselíz Város önkormányzata is jelentős összeggel támogatta a fesztivál megrendezését. A rendezvény fővédnöke Rigó Konrád kulturális államtitkár.

Az 51. Országos Népművészeti Fesztivál a rendezvény teljes ideje alatt ingyen látogatható.

201706070959390.zs11.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás