2011. november 3., 15:32

Az orvosi kamara is leállítaná a kórházak átalakítását

POZSONY. Az orvosi szakszervezetek után a kamara is azzal a kéréssel fordult a köztársasági elnökhöz, hogy segítsen leállítani a kórházak átalakítását. Elnöke, Milan Dragula úgy véli a részvénytársasági forma nem oldja meg az egészségügyi intézmények eladósodásának problémáját.

A Szlovák Orvosi Kamara elnökének kéréséről az államfő hivatala adott tájékoztatást. Milan Dragula figyelmeztetett, reális az esélye annak, hogy a szlovákiai kórházakból elmegy 2000 orvos és összeomlik az ellátó rendszer. „Attól tartok, hogy ez emberéletekbe kerülhet“ – mondta Dragula, ezért arra kérte az elnököt, segítsen leállítani a folyamatot, amelynek a végén a közkórházak részvénytársasági formában működnének tovább. Az orvosi kamara szerint az előrehozott választásokig mindenképpen fel kell függeszteni az átalakítást.

Ivan Gašparoviè államfő szerint a kórházak átalakítása nagyon komoly probléma, amelyről nem lehet egyik napról a másikra meghozni a döntést. "Nem lehet tudni, hogy a választások után felálló kormány hogyan vélekedik az egészségügy reformjáról, ezért is indokolt a részvénytársasági forma bevezetésének alapos megfontolása" – tette hozzá az államfő.

Közben az egészségügy másik aktuális problémája is napirendre került a köztársasági elnöknél. A nővérek és szülésznők kamarája azzal a kéréssel fordult Ivan Gašparoviè elnökhöz, hogy segítse elő a kialkudott béremelés gyakorlati megvalósítását. A nővérek szorgalmazzák, hogy a jelentős kiadásnövelő döntés minél előbb a kormány illetve a parlament elé kerüljön.

Mária Lévayová, a kamara elnöke kifejtette, az orvosi kamara „támadása“ a nővérek bérének rendezése ellen az eddigi közös munka és együttműködés megsértése a két kamara között. Akárcsak az orvosi kamara az egészségügyi szakszervezet is kifogásokat fogalmazott meg, és a nővérek béremelésének leállítását kezdeményezte, mondván az nem oldaná meg az egészségügy problémáit és igazságtalan viszonyokat teremtene az ágazaton belül.

A jogszabály esetleges negatív következményeire figyelmeztet a Munkáltatók Uniója is. Bírálja a jogszabálytervezetet, mert az a ledolgozott évek számához kötné az egészségügyben dolgozók minimális bérét. „Vagyis az idősebb szülésznők és egészségügyi nővérek körében munkanélküliséget eredményezne“.

Az egészségügyi minisztérium október elején bocsátotta tárcaközi egyeztetésre a nővérek és szülésznők béremelési javaslatát. 2012 áprilisától átlagosan 23,89 százalékkal emelkedne a fizetésük, ami országos szinten 58 millió euróba kerülne 2012-ben.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.