2012. január 5., 16:18

Az OLAF elé kerülhetnek a Gorila-akták

POZSONY. A Gorilla-akták ügye az Európai Unió Csalás Elleni Hivatalhoz (OLAF) kerülhet. Az Egyszerű emberek politikai csoportosulás európai szintre emelné az ügy kivizsgálását, mivel úgy látja a szlovák hatóságok nem igazán foglalkoznak a botrányos esettel.

A mozgalom vezetői egyenesen az OLAF főigazgatójához, Giovanni Kesslerhez fordultak, akivel a legkiemelkedőbb csalásokat ismertették. A hivatalon kívül az Europol és az Interpol segítségét is várják, hiszen állítólag külföldi országok, Németország, Olaszország és Franciaország is érintettek a csalásokban.

Az OLAF elindíthatja az eljárást és végig is viheti azt, anélkül, hogy bárki is beleszólhatna munkájába, így az Egyszerű emberek csoport ettől a hivataltól várja az eset független és pártatlan kivizsgálását. „Majdnem száz százalékig biztosak vagyunk benne, hogy a főügyészségen, a rendőrségen és a bíróságon ülő, korrupt politikusok által kinevezett emberek majd a szőnyeg alá söprik az információkat“- állítja az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek képviselője, Jozef Viskupiè.

„ Ha csak a tizede igaz, akkor is Szlovákia és vele együtt az Európai Unió milliókat veszített.”- mondta a párt ügyvédje, Miroslav Kadúc, majd hozzá tette, hogy az akta már elég régen ismert volt, vizsgálták is, mégsem értek el semmilyen eredményt. „Az az érzésünk, hogy a szlovák hatóságok nem cselekszenek, vagy nem akarnak cselekedni.”

Szlovákiában vizsgálatot indított a rendőrség és a főügyészség is a Gorila-ügy hátterének tisztázására.

A Gorila és Gorila1 aktákban olyan gyanús személy megfigyelése során gyűjtött információk találhatók, akinek kapcsolatai voltak a politika és az üzleti világ felé is. Az aktában megemlítik Jirko Malchárek volt gazdasági miniszter, Jaroslav Hašèák, a Penta vezetője és más ismert személyiségek nevét is. Van bennük szó politikai jelölésekről, províziókról, de arról is, hogy a SIS és a rendőrség is kapcsolatban álltak különféle „érdekcsoportokkal“. A SIS nem igazolta az akták hitelességét, a Penta tagadta, hogy politikai ügyekbe avatkozott volna.

A nyilvánosságra került információk a Magyar Koalíció Pártjának azokat a politikusait érinti, akik később kiváltak és megalapították a Most-Híd nevű pártot. Az akták állítása szerint a Transpetrol teljes privatizációjára készült az akkori magyar párt, s az ügyben közreműködött Világi Oszkár is.
Bugár Béla a Most-Híd elnöke elutasította a vádakat. Azt mondta, ha tudná ki az elkövető azonnal a bíróságra adná. „Ilyen anyagokat bárki össze tud állítani, ez nem probléma” – jegyezte meg Bugár.

A Hírek.sk ezzel kapcsolatban megkérdezte Duray Miklóst, a Magyar Koalíció Pártjának egykori stratégiai alelnökét. Bugár az Új Szónak ugyanis azt mondta, hogy Világi Oszkár soha nem volt az MKP szponzora, ezt a hülyeséget csak Duray állította. A Slovnaft vezérigazgatójának személyét az aktákban összekapcsolták a Transpetrol privatizálásával, mintha ő állt volna a magánosítás hátterében.

Duray Miklós portálunknak elmondta, soha nem mondta, hogy Világi volt az MKP szponzora, hanem azt, hogy a párt mögött álló gazdasági lobbi meghatározó személyisége volt. „Egyébként is a Transpetrol-ügyet semmiképpen nem lehet összekapcsolni az MKP-val. A gazdasági tanács munkájába nem láttak bele a párt választott szervei. A Transpetrol és az MKP között egyedül Bugár személye volt az összekötő kapocs” – mondta Duray, aki éppen amiatt lépett ki a gazdasági tanácsból már 1998-ban, mert nem kapott teljes körű tájékoztatást ezekről az ügyekről.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.