Az oktatási szervezetek szeretnék az új kormányprogramban viszontlátni követeléseiket
„Nagyon kíváncsiak vagyunk, ha fogadnak bennünket a kormány képviselői, milyen lesz a reakciójuk” – tájékoztatott ma az oktatásügyi szervezetek tárgyalásainak befejezése után Pavel Ondek, az Oktatásügyi és Tudományos Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (OZPŠaV) elnöke
Az oktatásügyi szervezetek képviselői az új kabinet kinevezése után 14 napon belül találkozni szeretnének az új kormánytagokkal. Ondek már bejelentette, abban az esetben, ha a deklaráció pontjai nem kerülnek be a programnyilatkozatba, a szakszervezet megpróbál nyomást gyakorolni a kormányra. Ondek egy esetleges sztrájkot végső megoldásnak nevezte.
A szakszervezetek képviselői a deklarációban azt kérik, hogy 2017 végéig kerüljenek át az állami iskolák és oktatási intézmények irányításának és finanszírozásának kompetenciái kizárólagosan az oktatásügyi minisztérium hatáskörébe. A finanszírozás területén azt javasolják, hogy a következő választási időszak végéig legalább a GDP 6 %-a áramoljon az oktatásügybe.
Az oktatásügyi szervezetek szerint növekedni kell a pedagógusbéreknek is, úgy, hogy 2020 végéig más egyetemi tanárok bérének legalább 80 %-át tegyék ki. Ezért szükséges 2017. január 1-től a pedagógiai és szakmai alkalmazottak bérét 25 %-kal, majd a következő években további évi 10 %-kal növelni. Továbbá kérik, hogy a tarifabér a nem pedagógiai alkalmazottak esetében az első fizetési osztályban és az első fizetési szinten minden évben a minimálbér aktualizált szintjével induljon.
A felsőoktatás területén azt javasolják, hogy készüljön el a felsőoktatás fejlesztésének hosszú távú koncepciója Szlovákiában. A főiskolák nyilvános forrásokból történő finanszírozását évente 60 %-kal kellene növelni. A bérek növelését is javasolják, úgy, hogy a kezdő főiskolai oktató fizetése elérje a nemzetgazdasági átlagbér 1,7-szeresét.