Az Európai Bizottság figyelmeztette Szlovákiát a költségvetési paktum megsértéséért
Az Európai Bizottság 2014 óta először figyelmeztette Szlovákiát, hogy költségvetési terve nincs összhangban a Stabilitási és Növekedési Paktum szabályaival. Ladislav Kamenicky pénzügyminiszter szerint ez várható volt.

Az Európai Bizottság szerdán (november 20-án) értékelte a tagállamok költségvetési terveit. Szlovákiát figyelmeztette, hogy a közszféra költségvetéséről szóló javaslata sértheti az európai fiskális szabályokat.
Az EU végrehajtó szerve ezért felszólítja a szlovák hatóságokat, hogy tegyék meg a „szükséges intézkedéseket” a költségvetésnek a megállapított fiskális korlátokon belül tartása érdekében.
Attól függően, hogy az országok kívül esnek-e az uniós költségvetési szabályokon vagy sem,
Ebben az évben Szlovákia "hármast" kapott. Ez azt jelenti, hogy
fennáll annak a veszélye, hogy a költségvetés nem felel meg a Stabilitási és Növekedési Paktumban megállapított szabályoknak. Szlovákia 2014 óta először kapott ilyen értékelést.
Brüsszel fenntartásai ellenére a tavalyi költségvetési javaslatot úgy jellemezte, hogy "alapvetően összhangban áll" az elfogadott szabályokkal.
A Bizottságtól Szlovákián kívül még hét EU-tagország kapta ugyanezt az értékelést: Portugália, Szlovénia, Finnország, Belgium, Spanyolország, Franciaország, Olaszország. Ugyanakkor az utóbbi négy ország nem felel meg az államadósság csökkentésére vonatkozó szabályoknak sem.
A Kamenický tárcája által Brüsszelbe elküldött költségvetés, a GDP 0,68% -ának megfelelő államháztartási hiányt írt elő.
Viszont a Bizottság októberi előrejelzése ezt a GDP 0,9 százalékára, a jövő évben 1,2 százalékra becsülte.
Kevésbé volt optimista a Költségvetési Felelősség Tanácsa, amely szerint a hiány 2020-ban a gazdaság teljesítményének 1,8 százalékára emelkedhet. A Tanács szerint
a költségvetési tervezet ismét túlbecsüli az állam nem adó jellegű bevételeit, alábecsüli az önkormányzatok, az egészségügyi ellátás és a társadalombiztosítási rendszer kiadásait.
A Bizottság a rosszabb előrejelzést például az uniós források feltehetőleg gyorsabb felhasználásával indokolta, amely további költségvetési nyomást fog eredményezni az EU-s projektekre vonatkozó nemzeti társfinanszírozási kötelezettség miatt. Az értékelés szerint
a februári parlamenti választások is további kockázatot jelentenek a költségvetési hiányra.
Ladislav Kamenicky pénzügyminiszter a Bizottság értékelésére adott válaszában azt mondta, hogy az "érthető".
- válaszolta a pénzügyminiszter a sajtóközleményben.
A minisztérium szerint a Bizottság kedvezőtlen értékelése a gazdasági növekedés visszaesésének, a külső környezeti hatásoknak és a választást megelőző számos jogszabályváltoztatásnak köszönhető.
- mondta Kamenický.
A Paktum azonban részszabályok és eljárások sorozatából áll, és az „engedetlen ország” esetében, amely megtagadja a Bizottság ajánlásainak elfogadását, pénzügyi szankciókat helyez kilátásba.
A prevenciós rész, amely a GDP három százalékos hiány alatti országokat, azaz Szlovákiát is érinti, folyamatosan figyeli az euróövezet országainak teljesítményét. Ezen országoktól azt várják, hogy hozzáigazítják a strukturális költségvetési egyenlegüket (az üzleti ciklus hatásaitól megtisztított) az úgynevezett középtávú célkitűzésekhez. Más szavakkal:
a politikusok hosszú távon döntéseikkel nem veszélyeztethetik az államháztartás fenntarthatóságát.
A Szlovákiában a törvényhozás által 2011-ben meghatározott fiskális szabályok szerint, a strukturális hiány nem haladhatja meg a GDP 0,5 százalékát. A szlovák kormány a középtávú célt a GDP egy százalékára emelte, amelyet a fiskális szerződés szabályai megengednek számára, amennyiben az államadósság jóval a GDP 60 százaléka alatt van, és nem veszélyezteti az államháztartás hosszú távú fenntarthatóságát.
Az őszi előrejelzésben azonban az Európai Bizottság arra számít, hogy a strukturális hiány a következő évben a GDP 1,8 százalékára emelkedik.
A második kritérium szerint az uniós államoknak vissza kell fogniuk a kiadások éves növekedését, a gazdasági növekedés szintje alá. A Bizottság szerint Szlovákia itt is megsérti a szabályokat.
A jelentés azonban rámutat arra is, hogy a költségvetési céloktól való távolodás még ennél is erősebb lehetett.
November 6-án azonban a pénzügyminisztérium pótlólagos intézkedéseket küldött Brüsszelbe az eltérések enyhítése érdekében.