Az energiabiztonságról és a gazdasági együttműködésről tárgyalt a szlovák és a magyar államfő

A két elnök a szlovák államfő hivatalos rezidenciáján, a pozsonyi Grassalkovich palotában találkozott, ahol mindenekelőtt a két ország régión belüli együttműködéséről folytatott megbeszélést.
A megbeszélést követő sajtótájékoztatón mindkét államfő országaik gazdasági együttműködésének és közös infrastrukturális fejlesztéseiknek hozadékait méltatta. Ezek közül kiemelték a magyar a szlovák és a cseh villanyárampiac összekötésének sikerét, a határátkelők számának növelését és a januárban beüzemelésre kerülő magyar-szlovák gáz interkonnektort illetve a Százhalombattát Ipolysággal összekötő kőolajvezeték kibővítésének jövőre befejeződő projektjét is. A két utóbbit egyértelműen példaértékű, az energiabiztonságot növelő beruházásokként jellemeztek.
Áder János Magyarország és Szlovákia kétoldalú gazdasági kapcsolatainak fejlesztéséről úgy vélekedett: ezek a beruházások amellett, hogy a szomszédos és más uniós országok számára is példaértékűek és erősítik a két ország kapcsolatát, más viszonylatokban is példaként szolgálhatnak. "A kétoldalú gazdasági kapcsolatoknak a fejlesztése például szolgálhat más szomszédsági viszonyrendszerben is" - fogalmazott a magyar államfő.
Andrej Kiska a két ország közös projektjei közül a gáz interkonnektor beüzemelését emelte ki, hangsúlyozva: az fontos hozzájárulás az "elsődleges európai kérdésnek" számító energiabiztonság növeléséhez. A szlovák elnök hangsúlyozottan fontosnak nevezte a két ország közös határátkelőinek számának növelését is, mint fogalmazott: ezzel mindkét ország "nagy adósságot törleszt" polgáraival szemben.
A kisebbségi kérdés, ezen belül is a felvidéki magyarság helyzete és a kisebbségi nyelvhasználati kérdések ugyan nem szerepeltek a tanácskozás napirendjén, de mind a két államfő véleményt mondott ez ügyben. Andrej Kiska elmondta, hogy meggyőződése, Szlovákiában minden adott ahhoz, hogy a magyarok a gyermekeiket anyanyelvükön nevelhessék és oktathassák, és hogy megőrizzék hagyományaikat. A szlovák államfő ezúttal is elismételte korábban már hangoztatott álláspontját, illetve kérését, hogy a nemzetiségi kérdést ne használják fel, például a politikai ügyekben, tekintve, hogy a szlovák és a magyar polgárok között jó a kapcsolat.
Áder János ugyanakkor megjegyezte, minden országnak kötelessége, hogy biztosítsa a kisebbségek nyelvhasználati jogait, szokásainak, hagyományainak és nemzeti identitásának a megőrzését. "Mindent megteszünk azért, hogy a Magyarországon élő nemzeti kisebbségek jól és a társadalomban hasznosnak érezzék magukat, és hogy büszkén vállaják nemzeti identitásukat. Ez a kötődés kettős is lehet" - tette hozzá a magyar államfő.
A szlovák államfő egy újságírói kérdésre adott válaszában az utóbbi hetekben Pozsonyban, Budapesten és Prágában megtartott úgynevezett "korrupcióellenes" tüntetésekről, valamint arról is véleményt nyilvánított, hogy Theodore Sedgwick, az Egyesült Államok pozsonyi nagykövete a keddi korrupció ellenes világnap alkalmával kiadott nyilatkozatában a korrupció elleni határozottabb fellépésre szólította fel a szlovák kormányt. "Amennyiben a tüntetések a tisztességesek (...) meg kellene hallgatni a tüntetők kéréseit" - mondta Kiska.
Áder János egynapos szlovákiai hivatalos látogatása további részében Robert Fico szlovák kormányfővel és Peter Pellegrini szlovák pozsonyi parlament elnökkel is találkozott.
Látogatása záróeseményeként szerdán délután a két államfő rövid látogatást tett Galántán a Kodály Zoltán magyar tannyelvű, valamint a Janko Matuška szlovák tannyelvű gimnáziumban.
Áder János a két iskola megtekintése után beszédében azt mondta: úgy érzi, hogy mindkét intézmény pedagógusai kölcsönösen büszkék lehetnek egymás tanítványainak eredményeire, és büszkéknek is kell lenniük azokra, mert ezek a sikerek mindannyiukat erősíthetik. Hozzátette: a magyarokat és a szlovákokat ezer és ezer szál köti össze, s ezek sorában ma egyre több a gazdasági szál.
Andrej Kiska az oktatásügy szerepére mutatott rá beszédében, majd az egyes tanintézményeket méltatta. Az egy fedél alatt működő galántai magyar és szlovák tannyelvű oktatási intézmények példáját felhozva a szlovák elnök hangsúlyozta: a két gimnázium "a kitűnő együttélés szimbóluma a mi Szlovákiánkban", s bizonyítéka annak, hogy "a Szlovákiában élő magyarokkal közösen alkotunk egy olyan országot, ahol mindannyian jól akarunk élni együtt".
A két államfő a galántai gimnáziumokban tett látogatása végén megtekintette a diákok által bemutatott kulturális műsort.
frissítve 19:53
