2017. április 7., 08:43

Az ellenzéknek nem sikerült leváltania Ján Richtert

POZSONY. Rendkívüli üléssel folytatta csütörtök délután négy órától tanácskozását a parlament. Az ellenzék javaslatára tárgyalták a Ján Richter munka-, szociális és családügyi miniszter elleni bizalmatlansági indítványt. Az ellenzék főként a galántai Èistý deò nevelőintézetben uralkodó viszonyok miatt menesztette volna a minisztert. Elfogadhatatlannak tartják, hogy az intézettől nem vették el a működési engedélyt.
201704061335460.000000000000000000000000001a_richterr.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

Natália Blahová (SaS) és Erika Jurinová (O¼aNO) képviselő múlt héten pénteken kezdeményezte a rendkívüli parlamenti ülés összehívását, amit több mint 50 ellenzéki képviselő támogatott. Blahová az újságíróknak elmondta: a munkaügyi tárca (MPSVR) nem teljesíti kötelességeit, gyakran csődöt mond, miközben nem bizonyulnak elegendőnek azok az ellenőrző mechanizmusok, amelyek segítségével le kellene leplezni a különféle kötelességszegéseket.

Az ellenzék meg van győződve arról, hogy a Richter vezette tárca csődöt mondott. „A minisztériumban 50-es évekbeli viszonyok uralkodnak. Az alkalmazottakat, akik a minisztérium és a munkaügyi központ praktikáiról beszélni mertek, a munkahelyük elvesztésével fenyegették” – jegyezte meg Blahová.

Hónapok óta húzódik a galántai intézet ügye

Az ellenzék már régóta bírálja Richtert és a galántai Tiszta nap (Èistý deò) reszocializációs intézettel kapcsolatos ténykedését. Véleményük szerint a miniszter takargatja az ügyet. Az ellenzéki képviselőknek egyúttal meggyőződése, hogy az akkreditációs bizottság javaslata alapján már rég meg kellett volna vonnia az intézmény akkreditációját.

„A minisztérium és a munkaügyi központ védőkezet nyújt a gyermekek bántalmazásához és kihasználásához, mindezt egyetlen tisztességes demokratikus ország és annak lakossága sem engedheti meg. A tárca gondjaira bízott gyerekek nem hivatkozhatnak jogaikra, s ez egyszerűen elfogadhatatlan“ – mondta el, hozzátéve: szerinte Richter az állami apparátust arra használja ki, hogy a gyermekjogok ellen elkövetett vétkeit takargassa.

Az ellenzék állítja, a Tiszta nap akkreditációját a törvénysértés ellenére sem vonták vissza, míg más intézményektől kisebb vétségek miatt is megvonták. Többször is bírálták a politikusokkal való összefonódást, példaként említve a Tiszta nap vagy például a Viera Tomanová (Smer-SD) volt munkaügyi miniszter és gyermekügyi biztos lánya által igazgatott Peto gyermekotthon esetét. „A munkaügyi minisztérium által kinevezett személyek a tárca speciális védelmét élvezik” – mutatott rá Blahová leszögezve, hogy további, hasonlóan gyanús intézmények felülvizsgálatát is tervezik.

Richter: hónapok óta készülnek a bizalmatlansági indítványra 

A bizalmatlansági indítvány tartalmazza a szociális védelem és más ügyekben elkövetett hibákról szóló jelentést is – jegyezte meg Erika Jurinová, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO-NOVA) képviselője. Az állam segítségére szoruló emberek nem képesek érvényt szerezni jogaiknak – vélekedett Jurinová.

Richter az ismétlődő bírálatokra reagálva pár napja kijelentette, hogy kész szembenézni a bizalmatlansági indítvánnyal. Gyakorlatilag már egy fél éve készülnek erre a lépésre – üzente az ellenzéki politikusoknak. Richter továbbra is állítja, hogy a Tiszta nap ügyében tett több kijelentést tényekkel és bizonyítékokkal ismételten cáfolta. A miniszter az ügyben feljelentést is tett az SaS ellen. Az egész ügyet és az ellene irányuló támadásokat hiénizmusnak és erkölcsi fertőnek nevezte. Az ellenzéknek nincs sok esélye Richter menesztésére, a kormány ugyanis kiáll a minisztere mellett.

Blahová két és fél óráig bírta

A bizalmatlansági indítvány beterjesztője, az SaS frakcióvezetője Natália Blahová több mint két és fél órán át olvasta a bizalmatlansági indítvány indoklását.

Mint mondta, Richter a felelős azért, hogy a gyerekek jogai folyamatosan és szisztematikusan sérülnek. Úgy fogalmazott, a gyerekek pszichikai, fizikai és szociális fejlődése van veszélyben, s így veszélyben van az életük is. Blahová részletesen kitért a galántai intézetben lévő lányok állítólagos szexuális zaklatására is. Aprólékossága azonban nem sokakat érdekelt, hiszen a teremben csak néhány koalíciós képviselő, Peter Pellegrini miniszterelnök-helyettes és Ján Richter ült, de az ellenzéki padsorok is foghíjasak voltak Blahová felszólalása idején.

16 órás maratoni vita

Robert Fico abszurdnak nevezte a liberális képviselő felszólalását, úgy vélte, Blahová egy komoly érvet sem hozott fel Richter ellen, és beszédét egy öregasszony fecsegéséhez hasonlította. 

Maratonira nyúlt a vita, hiszen több mint 16 óráig tartott, 20, írásban bejelentkezett képviselő felszólalása hangzott de szóban még további 7-en jelentkeztek. A vita a kölcsönös vádaskodásoktól és indulatoktól sem volt mentes. A vitában a koalícióból csak a Smer-SD képviselői vettek részt, a másik két párt képviselői, egy SNS-es felszólalás és 2 Most-Híd részéről elhangzott tárgyi megjegyzésen kívül nem szóltak.

Richter marad a miniszter

Meglepetés ezúttal sem történt. Ján Richter posztján marad, a parlamenti matematika kiszámítható, így az ellenzéknek ezúttal sem volt elég szavazata, hogy leváltsa a minisztert. A bizalmatlansági indítvány mellett a 128 jelen lévő képviselőből 57-en szavaztak.

Ellene volt a Smer-SD és a Most-Híd minden képviselője, valamint az SNS is, egy kivétellel, Jaroslav Paška ugyanis tartózkodott. Richter menesztése mellett szavazott az SaS, az O¼aNO-NOVA, a Sme rodina, és az ¼SNS minden képviselője és a legtöbb független képviselő is. Richard Vašeèka az O¼aNO-NOVA képviselője nem szavazott.

201704061335460.000000000000000000000000001a_richterr.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás