2017. május 2., 20:07

Az ellenzék szerint nem rendszerszintűek a kormány intézkedései

POZSONY. Az Irány-Szociáldemokrácia által felvázolt, a Munka törvénykönyvét érintő módosítások nem rendszerszintűek és nem reagálnak a szlovákiai társadalom alapvető problémáira – értett egyet több ellenzéki képviselő.
201705021619390.KORMANY_1-2.jpg

A Miroslav Beblavý független honatya körül tömörülő 7 parlamenti képviselő szerint a kormánykoalíciós Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) intézkedéseit ismételten a munkáltatók fizetik majd meg.

Az ellenzékiek bírálják a kormányt, mert szerintük semmilyen rendszerszintű megoldást nem kínál a magas adó- és járulékterhekre, helyette arra használja fel a munkaerőpiacon uralkodó állapotokat, hogy a munkáltatók kárára javítson a munkavállalók helyzetén. A minimálbér emelésének költségei, az éjszakai és hétvégi munkavégzés után kifizetendő műszakpótlék szerintük a munkáltatók zsebét terheli majd. „A kormány ismét semmivel sem járul hozzá. Nem hajt végre az alkalmazottakra nézve adó-és járulékcsökkentést. Az egészet a munkáltatók állják majd” – állapította meg Jozef Mihál.

A független képviselőknek meggyőződése, hogy a közalkalmazottakat nem szabad diszkriminálni, ezért követelik, hogy rájuk is vonatkozzanak a Munka törvénykönyve módosításából következő előnyök. Törvénymódosító javaslatuk elutasítását követően, amelynek célja az volt, hogy a közalkalmazottakra nézve is igazságosabb bérezést eredményezzen, eltérő bánásmód panaszával éltek az Alkotmánybíróságon.

Az ellenzékiek a megbízási szerződés alapján történő munkavégzés legfeljebb évi 40 napra történő korlátozását is kritizálják, ugyanakkor tárgyalni kívánnak a munkaügyi tárcával az apasági gyermekgondozási szabadság bevezetéséről, tekintve, hogy hasonló javaslatot nyújtott be a parlament májusi ülésére Simona Petrík is. „Örömmel cserélek majd eszmét a javaslatról, de előre figyelmeztetni szeretnék arra, hogy azt szeretném, ha az apasági költségei nem a munkáltatót, hanem a Szociális Biztosítót (SP) terhelnék, amint azt javaslom” – szögezte le Petrík.

A Smer-SD intézkedéscsomagját a Szabadság és Szolidaritás (SaS) képviselői is bírálattal illették, az országban hiányzó igazságszolgáltatásra való sikertelen sebtapaszként aposztrofálva azt, ami szerintük a büntetőjogi szervek a Smer-SD jelöltjei általi teljes megbénításából következik. A liberálisok szerint a kormány azért nem használja fel a világgazdasági növekedést a vállalkozói környezet fellendítésére, valamint adócsökkentésére, mert egyszerűen nem rendelkezik konkrét megoldásokkal. Helyette csupán a cégek kiadásait növelő és a költségvetést terhelő szociális csomagokkal operál.

Az SaS ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy nem jelent számára problémát a hétvégi pótlék emelésének támogatása, mert ez a programjában is szerepel, illetve az éjszakai munkavégzés után járó műszakpótlék ésszerű emeléséről, illetve az újdonsült édesapák fizetett szabadságáról is hajlandó tárgyalni.

„A külföldi tőke, amely jelentősen megemelte a foglalkoztatottság arányát, a viszonylag alacsony munkaerőnek és az emberek jó szakképzettségének köszönhető. A munka árának a kormány a Munka törvénykönyvét érintő módosításaival történő emelésével ez a pozitív mutató rosszabb lesz. Ezért aztán a munkavállalók szociális körülményeinek javításakor teljességgel elengedhetetlen a vállalkozói környezet jobbá tételére irányuló intézkedések meghozatala, beleértve a jogérvényesítést is” – állapították meg az SaS képviselői, akik szerint ellenkező esetben Szlovákia nem lesz versenyképes, s egy esetleges válság idején ennek a foglalkoztatottságra és az életszínvonalra nézve is pusztító hatása lesz.

Az SaS szerint a jelenlegi kormány például nem képes jelentősebben lerövidíteni azt az időt, amit a munkavállalók az orvosi rendelők várótermeiben töltenek el, ahogy az ezzel összefüggésben álló illeték ellenében történő elsőbbségi kivizsgálás rendszerét sem képes megoldani, amely bár törvénytelen, ám amely iránt egyúttal jelentős a páciensek körében az érdeklődés. „Csak egyszerű, ad hoc intézkedésekre képes, amelyek nem igényelnek rendszerszintű módosításokat. Fico új csomagjának legfőbb üzenete tehát az, hogy megérett az idő a kormányváltásra” – fűzték hozzá a liberálisok.

Megosztás