Az ellenzék szerint a járulékkedvezményért a vállalkozók fizetnek meg
Az egészségügyi biztosítást érintő levonható járulékkedvezmény bevezetése nem lesz ingyen. A szlovákiai vállalkozók fizetik meg azt, és hozzájárul az államháztartás hiányának növeléséhez. Ezt állítják az ellenzéki képviselők.
„Első látásra nagyon zseniális dolognak tűnik, hogyan lehet növelni a minimálbért és az emberek nettó jövedelmét úgy, hogy közben ne növekedjenek a munkára fordított költségek. De nem mind arany, ami fénylik. Semmit nem adnak ingyen, ezt a zseniális ötletet sem. Mindannyian megfizetünk érte azáltal, hogy növekszik az államháztartás hiánya” – mondta a parlament 44. ülésszakának második vitanapján Ivan Švejna, a Most-Híd parlamenti képviselője.
A járulékkedvezményre azok a személyek jogosultak, akiknek havi jövedelme 380 euró és maximum 570 eurót kapnak havonta. A kormány kiszámította, hogy a járulékkedvezménynek köszönhetően több mint félmillió személynek növekszik a havi jövedelme. Švejna szerint a járulékkedvezmény diszkrimináló a lakosság néhány csoportjára nézve.
Azok a személyek jogosultak a járulékkedvezményre, akik munkaviszonyban vannak vagy köztisztviselők. „Diszkriminálják azokat az embereket, akik szintén 380 euró havi jövedelemmel rendelkeznek, csak más jellegű aktivitásból származik a jövedelmük” – fogalmazott Švejna.
A diszkriminált csoportba tartoznak a vállalkozók és a munkaszerződés alapján dolgozók. „Ha a vállalkozó kevesebbet keres havi 380 eurónál, kell járulékot fizetnie, ha alkalmazásban van, nem kell. Ugyanez jellemzi a munkaszerződés alapján dolgozókat. A további diszkriminált csoportba a nem nyilvántartott munkanélküliek tartoznak. „Ha valaki munkanélküli, de tudja, hogy rövid időn belül újra dolgozni kezd, az új munkaviszony elkezdéséig fizetnie kell a havi egészségügyi biztosítás összegét, a havi járulékot” – tette hozzá Švejna.
Jozef Mihál (SaS) ellenzéki képviselő elmondta, hogy a járulékkedvezményre a vállalkozók fizetnek rá. „Ez a kormány 2012 óta állandóan növeli a vállalkozók járulékköltségeit, a szociális és az egészségügyi biztosításra vonatkozóan” – állítja Mihál. Emlékeztetett arra, hogy Robert Fico kormánya az adóalapot az átlagkereset 44%-áról 55%-ra emelte.
„Szép, hogy az egyik oldalon csökkennek a munkavállalók költségei, a másik oldalon viszont egyre emelkednek a vállalkozók járulékköltségei. Nem alkotmányellenes az ilyen javaslat? Miért érinti ez az újdonság csak egy csoportját a dolgozóknak, miért nem érint mindenkit?” – kérdezte a plénum előtt Mihál. Figyelmeztetett arra is, hogy az egészségügyi biztosítás járulékkedvezményeiről szóló törvénymódosítás több hibát tartalmaz. Ezért a második olvasatban változásokat javasol.
Az ellenzék törvénymódosítással kapcsolatos kifogásai feldühítették Peter Kažimír (Smer-SD) pénzügyminisztert, aki jelen volt a törvénymódosítás megszületésekor. Néhány percre elhagyta a tárgyalótermet, így fejezte ki, hogy nem ért egyet a kritikával.
Mihál mellett kiálltak pártbeli kollégái, szerintük Kažimír inkább feljegyezhetné azokat a hibákat, amelyekre Mihál rámutatott. Martin Poliaèik (SaS) azt üzente a pénzügyminiszternek, hogy a személyes támadások helyett inkább észrevehetné a törvénymódosításban található hibákat.