Az ellenzék nyolc parlamenti bizottság élére állíthat jelöltet

Az ellenzéki pártok javasolta személyek kapják majd meg az elnöki posztot a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBÚ) ellenőrzését végző bizottságban, a titkosszolgálat (SIS) tevékenységét ellenőrző bizottságban, a katonai hírszerzés tevékenységét ellenőrző bizottságban és a Nemzetbiztonsági Hivatal döntéseit vizsgáló bizottságban. Ellenzéki honatyák lesznek továbbá a gazdasági, a közigazgatási és régiófejlesztési, az emberjogi és kisebbségi bizottság, illetve az összeférhetetlenségi bizottság élén. Ellenzéki jelöltet javasoltak az információs-műszaki eszközök használatát ellenőrző nyolctagú bizottság élére is.
A maradék 11 bizottságot a Smer-SD, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS), a Most-Híd és a Háló (#Sie) osztja szét egymás között. A külügyi bizottságról, a mandátumvizsgáló bizottságról, az európai ügyek bizottságáról, az alkotmányjogi bizottságról, a pénzügyi és költségvetési bizottságról, a mezőgazdasági és környezetvédelmi bizottságról, a szociális bizottságról, az egészségügyi bizottságról, a védelmi bizottságról, az oktatásügyi bizottságról, illetve a kulturális és médiabizottságról van szó.
Egyelőre nem ismertek a bizottságok elnökei, őket március 23-án, a parlament alakuló ülésén választják meg.
Marián Kotleba pártja lett végül az egyetlen olyan párt, amely nem kapott elnöki posztot egyetlen bizottságban sem. Ezt az ellenzéki pártok vezetőinek parlamenti tárgyalása után Richard Sulík jelentette be az újságíróknak. Az ellenzék nyolc elnöki széket osztott szét egymás között. Az SaS és az O¼aNO-NOVA 3-3 bizottságban elnököl majd, a Család vagyunk 2 bizottságban kapott elnöki posztot. A Mi Szlovákiánk Néppárt 6 bizottság alelnöki posztját kapta meg kompenzációként. Kotleba szerint pártjának egyetlen prioritása volt, mégpedig a külügyi bizottság. „Megkaptuk a bizottság alelnöki posztját, elégedettek vagyunk” – mondta Kotleba, a leendő alelnök nevét azonban nem árulta el.
Richard Sulík, Igor Matoviè és Boris Kollár nem közölték a bizottságok elnökeinek nevét, ahogy azt sem, hogyan osztották szét egymás között a bizottságokat. Ezt majd március 22-án, kedden teszik meg. Kollár azonban elárulta, hogy az egyik bizottság elnöke ő maga lesz. Richard Sulík elmondta, teljesen problémamentesen zajlott a tárgyalás Marián Kotlebával. „Tudja, hogy még újonc a parlamentben” – jegyezte meg Sulík.
A Háló Andrej Hrnèiart jelöli a parlament alelnöki posztjára. Ezt maga Hrnèiar erősítette meg a parlamenti pártok mai tanácskozását követően. Eredetileg a Háló jelöltjeként erre a posztra a párt elnökét, Radoslav Procházkát emlegették. A parlament vezetőségét szerdán, március 23-án a parlament alakuló ülésén választják meg. Hrnèiar egyúttal azt is megerősítette, hogy a parlamenti bizottsági posztok eredetileg tervezett 12:7 elosztása a kormánykoalíció és az ellenzék között 11:8 arányra változott, tehát a négy ellenzéki párt 8 bizottság elnöki székét foglalhatja el. A leendő házelnök-helyettes arról is szót ejtett, hogy jelenleg hétre csökkent a Háló képviselőinek száma, így a hatályos törvények szerint nem tudnak parlamenti frakciót alakítani. Hrnèiar elmondta, hogy az SaS elnöke, Richard Sulík udvarias gesztust tett, felvetette, módosítsák a vonatkozó jogszabályt úgy, hogy már hét honatyával is megalakulhasson a frakció.
A Most-Híd parlamenti frakcióját Gál Gábor fogja vezetni, ezt a TASR ügynökségnek a párton belüli források erősítették meg. A korábbi parlamenti időszakban a frakcióvezető Solymos László volt, ő az új kormányban környezetvédelmi miniszter lesz. A Szlovák Nemzeti Párt frakcióvezetői tisztjét pedig Tibor Bernaák kapja meg. Ezt ma Andrej Danko pártelnök közölte az újságírókkal.
Peter Pellegrini jelenlegi házelnök nem árulta el, vajon a parlamentből a kormányhivatalba kerül-e, ahol a beruházásokért felelős miniszterelnök-helyettes posztját töltené be. Azt viszont elmondta, ha megkapja ezt a munkát, teljes erőbedobással fogja végezni azt. „Kihívás lesz számomra” – mondta. Arra a kérdésre, vajon Andrej Danko, az SNS elnöke jó házelnök lesz-e, elmondta, a törvényhozó testület minden új vezetője számára kihívást jelent ez a funkció. „Szerdán valószínűleg kicsit sajnálni fogom a helyzetet. Egészen megszoktam ezt a munkát. Ha esélyt kapok egy új munkára, az kihívás lesz számomra, és teljes erőbedobással fogom végezni azt” – szögezte le Pellegrini.
Peter Krupa, a Mi Szlovákiánk Néppárt képviselője egy lőfegyverrel jelent meg a parlamentben. Az épület bejáratánál a fegyvert önként átadta a biztonsági őröknek, azt egy páncélszekrénybe zárták. A belépésnél a biztonsági őrök általában nem ellenőrzik a képviselőket és asszisztenseiket, a sajtó munkatársait és a látogatókat azonban igen. Marian Kotleba, az ¼SNS vezetője azt mondta, Peter Krupa legálisan tart fegyvert. Robert Kaliòák belügyminiszter elítélte az esetet. Mint mondta, elfogadhatatlan, hogy a képviselők fegyverrel érkezzenek a parlamentbe.