2014. február 13., 19:57

Az ellenzék nem járt sikerrel, Fico pozícióját a kvóta-botrány sem ingatta meg

POZSONY: Ahogy az várható volt, a parlamenti többség elutasította a Robert Fico ellen az emissziós kvóták ügyében benyújtott bizalmatlansági indítványt. A 128 jelenlévő képviselőből 78-an ellenezték a bizalmatlansági indítványt, 49-en támogatták azt, és egy képviselő tartózkodott. A tanácskozás kisebb incidenssel ért véget.

Pavol Paška házelnök (Smer-SD) nyitotta meg a parlament rendkívüli ülését, amit az ellenzéki honatyák Robert Fico kormányfő emissziós botránnyal kapcsolatos leváltása céljából kezdeményeztek.

Az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) képviselői az ülésteremben egy transzparenst feszítettek ki, amelyen a következő felirat volt olvasható: "Fico igazsága: az embereknek centeket, a barátoknak milliárdokat".

Pavol Frešo, az SDKÚ-DS elnöke úgy véli, hogy a Fico-kormány viselkedésével sárba tiporja a demokrácia játékszabályait. Megemlítette, hogy Szlovákiában állítólag parlamenti demokrácia van, azaz a kormány felett a parlament áll. Fontosnak tartja azt, hogy a parlament ne veszítse el a kabinet feletti ellenőrzés jogát, s az emissziós botrány kapcsán akár Fico leváltását is kezdeményezhesse.

"A parlament nem a kormány szolgája. Azért vagyunk itt, hogy valamennyi bizniszt ellenőrizzük" – üzente meg a kormánytagoknak Frešo a mai rendkívüli ülés elején. Majd megkérte Pavol Paška házelnököt arra, hogy biztosítsa be a kormánytagok jelenlétét a Fico leváltására tett kísérletük során, vagy mindaddig szakítsa félbe a tanácskozást a kormánytagok távozása után, amíg nem lesz idejük a “kirabolt emberekre”.

A rendkívüli ülés elején Fico kijelentette: az ellenzéki pártok a kormánypárt megszállottjai, mert az egy stabil párt, s olyan stabil frakcióval rendelkezik, amely nem bomlik fel.
A kormányfő megismételte, hogy az ellenzék csak a közelgő államfőválasztás miatt kezdeményezte a rendkívüli ülést. "Tiszteletben tartom majd az emberek választások során hozott döntését, ez azonban politikai amatőrizmus. Ezzel a gyűléssel ártanak a saját jelöltjeiknek, Hrušovský és Procházka úrnak. Két évig az emissziós ügyet észre sem vették, akkor miért higyjük el azt, hogy ez nem az elnökválasztásról szól? Ezeket a hibákat csak azért követik el, mert a Smer-SD megszállottjai" – mondta el.

Fico a rendkívüli ülést fölöslegesnek tartotta, mivel a kormánypárti képviselők létszámából nyilvánvaló: a parlament nem tudja leváltani őt. Saját felszólalása urán elhagyta az üléstermet, az ellenzék érveit sem hallgatta meg. A kormányfőnek találkozója volt a meghívására Szlovákiába érkező cseh kollégájával, Bohuslav Sobotkával.


Pavol Frešo azt hangsúlyozta, hogy az emberek 2008-ban, az emissziós üzletelés során hozzávetőleg 50 millió eurót vesztettek, és Fico kormányfő mindmáig nem adott magyarázatot arra, hogy a bizniszt miként hajtották végre, s azon ki tollasodott meg. Frešo szerint az emissziós ügy az egyik legarcátlanabb harácsolásnak számít, amit Fico ugyan leállíthatott volna, de azt mégsem tette.

Robert Fico jelenlegi kormányának kitüntetést jelent az, hogy az ellenzék az előző kabinet ügye miatt akarja leváltani – jelentette ki a mai parlamenti vita során Robert Kaliòák belügyminiszter."Történelmünk során vélhetően első alkalommal fordul elő, hogy formálisan egy másik kormány iránti bizalmatlanságuknak adnak hangot. Ez a jelenlegi talán semmiféle hibát nem követett el, amiért le akarnák váltani, s ez nagyon jó" – jelentette ki a tárcavezető. Majd Ficót ismételve megkérdezte, hogy az ellenzék mit tett ez emissziós ügyben két éven keresztül, amikor kormányban volt, és leszögezte: szerinte is összefüggés van a mai rendkívüli ülés és a köztársasági elnökválasztás között. 


Martin Poliaèik, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) képviselője kifejtette: az ülés valamiképp tényleg összefügg az államfőválasztással. Õ ugyanis azért támogatta az ülés összehívását, mert naponta figyelemmel kíséri, ahogy Robert Fico az adófizetők pénzét a saját elnökválasztási kampányára illetve szavazatok vásárlására fecsérli.

Daniel Lipšic független képviselő Kaliòákot arról biztosította, hogy az ügyben a jobboldali kormány idején is kivizsgálás folyt, és ha nem változott volna meg a kabinet összetétele, ma konkrét bűnösök ellen folyna büntetőeljárás.

Július Brocka, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) képviselője elutasítja a kormány állítását, hogy Fico már levonta a politikai felelősséget az emissziós ügy kapcsán azzal, hogy leváltotta az SNS-s környezetvédelmi minisztert, később pedig az egész tárcát elvette a nemzetiektől. Úgy véli, hogy a kormányfő csak lecserélte az útjában álló bábut, hogy folytathassa a jól jövedelmező üzletelést. “Hiszen önnek ő javasolta az előnytelen szerződés felbontását, amit nem tett meg, és a bizniszt befejezte. Ez a lényeg…" – magyarázta.

Pavol Abrhan, a KDH alelnöke úgy vélte: ha Fico kormányfő azt mondja, hogy a Smer-SD-nek semmi köze az emissziós botrányhoz, akkor hazudik. "Fico kormányfő mindenről tudott és csendben egyetértett, sosem állt érdekében ennek az üzletnek a leállítása illetve a kivizsgálása" – fűzte az elmondottakhoz szintén a KDH részéről Ján Fige¾.

¼udovít Kaník, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió – Demokrata Párt (SDKÚ-DS) képviselője az emissziós kvóták eladását arcátlan, brutális és primitív üzletnek nevezte, amely során a politikai hatalmat arra használták fel, hogy a nyilvánvalóan előnytelen üzlet megvalósuljon, s azáltal konkrét szubjektumok meggazdagodjanak.

Több ellenzéki honatya egyetért abban: az emisszióshoz hasonló botrányok indokolják azt, hogy miért nem lehetett kinevezni Jozef Èentéšt föügyésszé, s erre a posztra miért kellett a Smer-SD által jelölt Jaromír Èižnárt tenni. "Azért, hogy a Smer-SD lebonyolíthassa az üzleteit" – jegyezte meg Kaník.

Az egész nap tartó ülés végül is nem hozott semmi váratlan döntést. Ahogy az várható volt, a parlamenti többség elutasította a Robert Fico ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt. A 128 jelenlévő képviselőből 78-an ellenezték a bizalmatlansági indítványt, 49-en támogatták azt, és egy képviselő tartózkodott. Ficót ebben a választási időszakban már másodízben próbálta meg leváltani az ellenzék. Az első kísérlet a Szlovák Gázművek (SPP) – üggyel függött össze.

Bár a kormányfő széke nem ingott meg, de azért az ülésteremben volt szék, amely meglódult, kisebb incidenssel ért ugyanis véget a tanácskozás. Az ülésterem erkélyén néhány idősebb nő és férfi volt, akik nemteszésüket hangosan is kifejezték. "Ezt már nem fogjuk tűrni és tolerálni" - üvöltötte az egyik nő, majd négy méter magasságból le akart dobni egy széket a honatyákra. A biztonsági szolgálat emberei az utolsó pillanatban akadályozták meg. Egy férfi pedig azt üvöltötte: "Szégyeljétek magatokat, gyilkosok! Idejön a nép, de már fegyverrel a kezében". A képviselőknek az üres tanácstermet is felrótták: "öt és felen ülnek itt, azok is szórakoznak" - kiabálta egy középkorú nő. A képviselők szótlanul nézték végig az incidenst.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.