Az ellenzék ismét leváltaná Robert Ficót
Az ok: a 2008-ban kipattant emissziós kvóta-botrány és az, hogy a kormánypárti képviselők a parlamentben nem hajlandók az ügyről tárgyalni. Az ellenzék egy alkalommal - az SPP- botrány idején - már megkísérelte a kormányfő leváltását, de sikertelenül. A kormánypárti képviselők egy emberként álltak a kormány elnöke mögé.
Az ellenzék a mai rendkívüli parlamenti ülés alkalmával kísérletet tett az emissziós kvóta-ügy megtárgyalására, de a kormánypárti képviselők nem hagyták jóvá a programot, így az ülés elmaradt. Ám, ha az ülés tárgya a kormány bármelyik tagjának leváltása, a programot nem kell megszavaztatni, az ülést egyszerűen meg kell tartani. Az ellenzék kész a szükséges 30 aláírást összegyűjteni és ily, módon folytatni az emissziós kvóta-botrány felgöngyölítését.
„A leváltás egyenes következménye annak, hogy a kormányfő az emissziós üzletből meggazdagodott embereket fedezi, vagyis annak: a lakosság, vagy az egymás között nagyjából 50 millió eurót szétosztók oldalára áll-e“ - magyarázta Pavol Frešo, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió - Demokrata Párt (SDKÚ-DS) elnöke. Szerinte Fico a légszennyezési kvótákkal üzletelők oldalára állt és elutasítja az ügy részleteinek feltárását. „Egy ilyen embernek nincs joga ahhoz, hogy kormányfő legyen” – mondta.
Az ellenzéki képviselők kétlik, hogy a jegyzékkel minden rendben lenne, s hogy nem keveredtek az ügybe az Irány - Szociáldemokrácia (Smer-SD) képviselőkhöz kötődő egyének is. „Ha minden tiszta és világos lenne, a jegyzék már rég a parlament asztalán lenne. Nagy lehet a gond, ha takargatják“ – jelentette ki Frešo. Szerinte „Fico körömszakadtáig töri magát, nehogy bármit is megtudjon a nyilvánosság“.
A Most-Híd elnöke, Bugár Béla számára is érthetetlen, miért titkolják a jegyzéket. Az sem egészen egyértelmű, látta-e Fico vagy Robert Kaliòák a jegyzéket, vagy nem. „ A belügyminiszter burkoltan elismerte, hogy ugyan a jegyzéket nem látta, de politikusok nem szerepelnek benne. Tehát látta vagy nem?“ – tette fel a kérdést Bugár.
A Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) elnöke, Ján Fíge¾ szerint Ficonak a múltban sikerült az egész ügyet a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) nyakába varrni, de teljesen nyilvánvaló, - a viselkedése és lépései azt mutatják – fontos volt számára, hogy a tranzakció megvalósuljon.
A kormányfő elleni bizalmatlansági indítvány jóváhagyásának azonban nincs valódi esélye. Az ülés várhatóan hasonló forgatókönyv szerint zajlik majd, mint tavaly szeptemberben, amikor a Szlovák Gázipari Vállalat (SPP) 49 százalékos részvénycsomagjának reprivatizációja miatt kezdeményezte az ellenzék Robert Fico leváltását, de nem járt sikerrel.