Az elhalálozások csaknem fele megelőzhető lenne Szlovákiában

Az Európai Unió Statisztikai Hivatala, az Eurostat összehasonlította az elhalálozási adatokat az olyan 75 évesnél fiatalabbak körében, akik esetében az orvostudomány és a technika jelenlegi állása mellett megelőzhető lett volna a halál. Ez a mutató uniós viszonylatban nagyon fontosnak számít, mert azt az egyes tagállamok egészségügye minőségének értékelésekor alkalmazzák.
Szlovákia nem jól szerepelt ebben az összehasonlításban. „A 2013-as megelőzhető elhalálozásokról szóló statisztikai adatokból kiderül, hogy Szlovákia az EU 28 tagállama közül a 4. legrosszabb helyen szerepel“ – fejtette ki Andrej Králi, az Európai Bizottság szlovákiai kirendeltségének munkatársa.
Az Eurostat adatai szerint 11 078 szlovák állampolgárnak nem kellett volna meghalnia, ami 44,6 százalékot jelent. Uniós viszonylatban Szlovákiánál rosszabb helyen csak Románia, Lettország és Litvánia szerepel.
Legjobb helyre Franciaország került alig 24 százalékos eredménnyel, majd Dánia, Belgium, Hollandia, Spanyolország és Németország következik. Az utóbbival azonos, 31,4 százalékos eredményt ért el Lengyelország, amely a legjobb helyen végzett a kelet-európai országok közül.
A kutatás szerint a 2013-as évben uniós viszonylatban összesen 1,7 millió 75 évnél fiatalabb személy halt meg, miközben 577 ezer elhalálozás, azaz közel 34 százalék megelőzhető lett volna, ha a betegek időben hatékony gyógykezelést kapnak.
Uniós viszonylatban a leggyakoribb haláloknak a szívinfarktus (184 800 eset, azaz 32 százalék), az agyvérzés (93 900 elhalálozás, 16 százalék), a végbélrák (67 ezer eset, 12 százalék), a mellrák (50 800 eset, 9 százalék), valamint a magas vérnyomással összefüggő betegségek (28 700 eset, 5 százalék) és a tüdőgyulladás (24 100 eset, 4 százalék) számít.
Tomáš Drucker egészségügyi miniszter az adatokra reagálva közölte, javítani akar az elhárítható halálesetek mutatóján. „Ami a rendelkezésünkre álló adatokat és nyilvántartásokat illeti, amelyeket gyűjtögetünk és kimutatunk, nekem úgy tűnik, azok nincsenek mindig rendben, ezért nem szívesen nyilatkoznék végleges módon erről a rangsorról és az eredményekről” – tette hozzá.
Az egészségügyi tárca álláspontja szerint Szlovákiában működnek élvonalbeli egészségügyi létesítmények, másrészt azonban vannak olyan térségek, ahol általános orvosokból és szakorvosokból is hiány mutatkozik. A minisztérium ezen az áldatlan helyzeten úgy akar változtatni, hogy nagyobb hangsúlyt fektet a rezidensi programra és a megelőzésre, valamint megerősítené az orvosi elsősegélynyújtást és a sürgősségi osztályokat.