2017. december 13., 18:46

Az elektronikus egészségügy bevezetésének elhalasztását kérik az orvosok

POZSONY. Az Orvosi Szakszervezeti Szövetség arra kéri az egészségügyi minisztériumot, hogy vegye komolyan a körzeti orvosok figyelmeztetéseit az elektronikus egészségügy rendszerének bevezetésével kapcsolatban, s azokhoz viszonyuljon felelősségteljesen.
201712121339540.eh01.jpg

Peter Visolajský, az Orvosi Szakszervezeti Szövetség (LOZ) elnöke elmondta: a kórházak orvosai is csatlakoznak az ambuláns orvosokhoz, akik petícióval hívják fel a figyelmet az elektronikus egészségüggyel (e-Health) kapcsolatos problémákra.

A rendszer bevezetése a LOZ szerint csak akkor lehet sikeres, ha az illetékesek együttműködnek az orvosokkal. „Az értelmes országok politikusai az elektronikus egészségügyet fokozatosan vezették be, miközben párbeszédet folytattak az orvosokkal, nem pedig vakon és direktív módon, ahogy az Szlovákiában történik. Jó példát vehetünk Ausztriából, illetve az utóbbi napokban a Cseh Köztársaságtól, ahol a politikusok az orvosok kéréseit figyelembe véve elhalasztották az elektronikus recept bevezetését” – mondta Visolajský.

Az Orvosi Szakszervezeti Szövetség szerint abszurd, hogy a cégek és a hivatalok egész csapatai évekig, többéves csúszással és hatalmas állami pénzekért – a LOZ szerint 100 millió euróért – dolgoztak az e-Health rendszeren, viszont az orvosoktól azt várják, egyik napról a másikra, saját pénzükön vezessék be a gyakorlatba az E-Healt-et, miközben páciensekkel vannak tele a várótermek.

A szakszervezeti szövetség azt javasolja, hogy az egészségügyi tárca többet foglalkozzon az orvosok, illetve az orvosokat tömörítő szervezetek vonatkozó észrevételeivel, s halassza el az e-Health bevezetését annak érdekében, hogy annak gyakorlati alkalmazása végül sikeres emelhetnék legyen.

A LOZ ugyanakkor üdvözli és nagyra értékeli a rendszer előnyeit, amelyek a hazai egészségügyi ellátás nívóját.

„Nem ignorálhatják több száz orvos szavát, akik az elégtelen felkészülés miatt bekövetkező káosz veszélyére hívják fel a figyelmet, ami közvetlenül érinti a pácienseket, illetve a nekik nyújtandó egészségügyi ellátás gyorsaságát. Említsük meg azt is, hogy a kórházi orvosokat mindmáig nem iskolázták ki a rendszerben végzendő munka kapcsán, miközben 2018. január 1-től abban kell dolgozniuk” – hangsúlyozta Visolajský.

Több orvos befejezheti a praxisát

Az e-Health kötelező bevezetése következtében a LOZ szerint az idősebb orvosok felhagynak a praxisuk folytatásával. Pedig többségük éppen azokban a régiókban dolgozik, ahol az orvoshiány miatt manapság egyébként is korlátozott az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés. Főként az idősebb orvosok tartanak attól, hogy a változásra még nem készültek fel eléggé, rendelőik bezárását fontolgatják. Jó lenne, ha az egészségügyi tárcának lenne egy hatástanulmánya, amely alapján kidolgozhatna egy tervet annak kapcsán, hogyan tovább azokban a régiókban, ahol az e-Health miatt az orvosok befejezik tevékenységüket” – mondta a LOZ elnöke.

A szakszervezeti szövetség hangsúlyozta: üdvözli az e-Health rendszert, amit a színvonal emelését szolgáló, helyes rendszerszintű lépésnek tart. Annak bevezetésére azonban alaposan fel kell készülnünk, nehogy a nagy kapkodás miatt csorbát szenvedjen az egészségügyi ellátás színvonala – vélik. 

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.