Az EB szerint Szlovákia fejlődött a környezetvédelem területén

Az Európai Bizottság (EB) felrója Szlovákiának a hulladékgyűjtők túlzott mértékű kihasználását. 2016-ban a lakossági hulladék 66 %-a lerakóhelyekre került. Az újrahasznosítás mértéke a komposztálást is beleértve 23,2 %-os volt, az európai átlag ennek csaknem a kétszerese.
Az Európai Bizottság szlovákiai képviselete reményt lát például a műanyagokra vonatkozó összeurópai stratégiában. „Hisszük, hogy a stratégia, amelyet az idei év elején európai szinten fogadtak el, Szlovákiának is segít a probléma megoldásában” – tájékoztatott Ladislav Miko, a képviselet vezetője.
A bizottság szerint Szlovákiának jobban ki kellene használnia az adóeszközöket, amelyek a nemzeti kormányok kompetenciáját képezik. A Szlovák Köztársaság Környezetvédelmi Minisztériuma (MŽP SR) már előkészítette a lerakati illetékek reformját, amely a hulladékosztályozás és újrahasznosítás növekedését segíti elő. Miko szerint jó irányban tettek lépést, hiszen a hulladéktörvény módosítása által Szlovákiában fizetni kell a műanyag táskákért.
Az Európai Bizottság észrevette a kialakult konfliktust a természetvédők és az erdőfelügyelet képviselői között a fakitermelést illetően, amelybe a „Mi vagyunk az erdő” kampány által a nyilvánosság is bekapcsolódott. „A fakitermelés növekszik, és negatív hatást gyakorol a szlovák ökoszisztémák stabilitására” – olvasható a jelentésben.
Az Európai Bizottság szerint késnek a légkör javítására vonatkozó intézkedések, leginkább a közlekedés és a háztartások kifűtése területén. Problémát lát abban is, hogy hiányoznak a légkör minőségét vizsgáló mintavételi pontok. A környezetvédelmi tárca ezen a területen a légkör védelmének stratégiáját készíti elő. A polgárok számára egyelőre egy a helyes fűtéssel foglalkozó portált indított el.