Az „egyszerűek“ mandátumot adnának a függetleneknek is
Az egyszerűek azt is szeretnék lehetővé tenni, hogy egy és ugyanazon választás alkalmával a választók különféle politikai pártok jelöltjeit, esetleg független jelölteket is képviselővé választhassanak. „A javaslat a polgári társadalom sokéves igényére, a politikai pártoknak az államigazgatásra és a társadalomra gyakorolt hatásának meggyengülésére reagál” – állítják a mozgalom képviselői.
A javaslat szerint a politikai pártok és pártkoalíciók jelöltlistáikon egyaránt állíthatnak jelölteket. Egyidejűleg független képviselőjelöltként a polgárok is állíthatnának jelölteket, amennyiben a jelölést legkevesebb 10 ezer polgár támogatja aláírásával. A független jelöltek listájának összeállításáért a belügyminisztérium lenne felelős.
A független jelöltek önálló listáján a jelöltek neveit ábécésorrendben tüntetnék fel, hogy a polgárok a legtöbb tíz jelöltlistából kiválaszthassák a tíz nekik tetsző jelöltet. „Gyakorlatilag minden egyes választó egy szavazattal legtöbb tíz jelöltet választhat ki a politikai pártok és koalíciók, valamint a független jelöltek közül” – olvasható a javaslatban.
Parlamenti képviselőkké azok válnának, akik az egyes jelölőlapok szerint – legyen az pártlistán vagy egyéni jelölőlapon – a legtöbb preferenciaszavazatot kapják. Ez annyit jelent, hogy a parlamenti képviselők sorrendjét a polgárok határoznák meg, tehát a parlament 150 képviselőjét a politikai palettával ellentétben a legtöbb preferenciaszavazatot megszerzett személyiségek adnák. Abban az esetben, ha több képviselő szavazati aránya azonos lenne, a sorrendet – az európai parlamenti választásoknál már jelenlegi is alkalmazott gyakorlat szerint - sorsolással döntenék el.
Az OĽaNO javaslata alapján a politikai pártok finanszírozása is módosulna, új módszert vezetnének be. A javaslat szerint a politikai pártok jelöltjeit és a független jelölteket egyenjogúsítanák, s a pénzeszközök leosztása a megszerzett képviselői mandátumtól, s nem az adott párt számára megítélt százalékszámtól függne. A független képviselőknek parlamenti választási célú költségeikről egyéni kimutatást kellene vezetniük, s arról előzetes és végleges jelentést készíteni. A kölcsönökből és hitelekből származó bevételeiket is vezetniük kellene, beleértve azok felvételének időpontját, az összeg nagyságát és a visszafizetési határidőt egyaránt. További kötelességük: listát vezetni az adományokról és egyéb visszafizetetlen ajándékokról, s az adományozók névsorát, akik az előző kalendáriumi évben a minimálbértől nagyobb összeggel támogatták tevékenységüket, minden évben március 31-ig nyilvánosságra kellene hozniuk.
A jogszabálytervezettel a parlament legközelebbi ülésén foglalkozik majd.