Az államtitkár szerint „lábra kell állítani” a hadsereget

Mint mondta, a kiképzésen mellett az infrastruktúra kiépítésére is összpontosítani kell. „Szükség van rossz állapotban lévő kaszárnyákba való beruházásokra. Az emberi erőforrásokba való beruházásokra is szükség van, mert a legjobb embereink elmennek. Sok javításra való dolog van itt” – szögezte le. Ondrejcsák Róbert szerint már legalább 2010-2011 óta - mikor megtörtént a védelem stratégiai értékelése - tudjuk, hogy a hadsereg rossz állapotban van.
Az államtitkár egyúttal felhívta a figyelmet, hogy a védelem már legalább egy évtizede nem tartozik a politikai elit prioritásai közé. „Egyetlen kormány számára sem volt fontos, ami a költségvetésben is visszatükröződött. Mindig a védelem költségvetését kurtították meg” – hangsúlyozta. Állítása szerint a világ legjobb hadseregei sem képesek a rendelkezésükre álló eszközöket száz százalékosan bevetni, persze Szlovákia hadserege még ennél is rosszabb állapotban van.
Ondrejcsák állítása szerint a jelenlegi helyzetben nem az a kérdés, a légi vagy a szárazföldi erőket korszerűsítsék-e. Véleménye szerint ahhoz, hogy a hadsereg egy bizonyos szinten maradjon, mindent korszerűsíteni kell. „Úgy tűnik, most első alkalommal a költségvetési keret is biztosított. Az említett dolgokat rendszerszerűen kell bebiztosítani, éppen ezért kidolgoztuk a fegyveres erők hosszú távú fejlesztési tervét, mely arról szól, hogyan kellene a hadseregnek kinéznie 2030-ra. A nevezett dokumentum azt is tartalmazza, melyik évben mit és mennyiért kellene megvásárolni” – magyarázta az államtitkár.
¼ubomír Galko parlamenti képviselő, volt védelmi miniszter egyetért a megállapítással, hogy Szlovákiában nem valami fényes a fegyveres erők állapota. Jómaga is szükségét látja a fejlesztésnek. „Úgy gondolom, szalad az idő. Másfél év múlva itt az újabb kormány, a radarkészülékekre kiírt pályázat gyakorlatilag be lett fagyasztva. Semmit sem tudni róla. Már külföldi partnereink is csodálkoznak a történteken” – hangsúlyozta Galko.
Hozzátette: Szlovákia csupán Black Hawk helikopterekkel rendelkezik, aztán jönnek a túlárazott teherszállító gépek. Azok „egy ével később jönnek”, de a radarok „soha” – vélekedett a képviselő. 2016-ban, amikor bekövetkezett a kormányváltás, az volt a benyomása, hogy a szuperszonikus gépek kérdése megoldódott. „Elment másfél év, a vita pedig arról szól, orosz gépek vagy Gripenek legyenek?” – hangsúlyozta.
