Az államfői jogkör megkurtítására készül a Smer és a KDH?
A kormánypárti Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) és az ellenzéki Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) szerint az államfőt nem illetné meg a jog, hogy képviselőket nevezzen ki az igazságszolgáltatás terén jelentős súlyt képviselő Bírói Tanácsba (SR). A kormánypárt és a keresztények elképzelése szerint egyedül a bíróknak, a kormánynak és a parlamentnek lenne képviselete a Bírói Tanácsban.
Az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO), a Szabadság és Szolidaritás (SaS) és az Új Többség (NOVA) képviselői nem értik, mi készteti arra a Smer-SD és KDH politikusait, hogy ezen lépéseket megtegyék. „Amennyiben az államfő nem nevezhet ki tagokat a Bírói Tanácsba, akkor csupán a Smer-SD-nek lesznek ott tagjai. A változás néhány évre előre teljesen zárolva lesz“ – figyelmeztet Richard Sulík, a liberálisok vezetője és egyben kéri a nyilvánosságot, gyakoroljanak nyomást a KDH-ra. Véleménye szerint a kormány és a Smer-SD elnökének, Robert Ficónak nem az igazságügy megtisztítása a célja.
„Ez nem igazságügyi reform, ez esztelenség. Felszólítom a KDH és a Smer-SD képviselőit, hogy a második olvasatban távolítsák el ezt az értelmetlenséget az alkotmánymódosító javaslatból“ – üzente Lipšic. Igor Matoviè, az O¼aNO vezetője fontosnak tartja, hogy Andrej Kiska újonnan megválasztott államfő olyan erős mandátumot kapott a lakosságtól, amilyen csak kevés politikusnak van, beleértve Ficót is. Matoviè szerint a KDH-nak tudomásul kellene vennie a helyzetet és egy ilyen változás támogatását elutasítani. Érthetetlen számára, miért kellene egy új köztársasági elnöktől megtagadni a lehetőséget, hogy hozzájáruljon az igazságszolgáltatás minőségének javításához.
Ján Fige¾, a keresztények elnöke továbbra is visszautasítja az ellenzék bírálatát. Azzal a kérdéssel vágott vissza, hogy vajon akkor is hasonlóképpen érvelnének, ha a választásokat a kormánypárt jelöltje, Fico nyeri. „A mi magatartásunkat nem valamiféle dátumok vagy a választások határozzák meg, hanem az elveink. Szlovákiának szüksége az igazságügy változásaira. Szükség volt és van arra, hogy valakinek legyen bátorsága megnyitni ezt a témát. Nekünk megvan továbbra is a bátorságunk és a felelősségünk is“ – jelentette ki a keresztények harcias hangulatú vezetője megjegyezve, hogy a bírálók közül néhányan az első olvasatban a változtatások mellett szavaztak.
Anton Martvoò kormánypárti honatya szintén nem tudja egyértelműen megmagyarázni, miért kellene megfosztani a köztársasági elnököt attól a jogtól, hogy kinevezhesse képviselőit a Bírói Tanácsba. Kiskát azzal gyanúsítja, hogy Lipšiccel már megegyezett, kik legyenek azok, akiket a köztársasági elnök kinevezhet a Bírói Tanácsba. „A javaslat tárgyilagos szándékkal, tehát nem egy konkrét személy ellen készült, mivel akkor még nem tudtuk, ki lesz az államfő. Ha Fico lenne a köztársasági elnök, őt ugyanúgy érintené. A változtatás jogos, mindenki akarta az igazságügyi reformot“ – vágott vissza Martvoò.
„Elvetni a javaslat néhány rendelkezését csupán azért, mert Sulík és Lipšic ezt kívánja, méltatlan lenne a választóinkkal szemben. Számomra ez a jelölés fontos“ – zárta le a témát Martvoò.