2016. május 30., 16:16

Az államfő összeesküvő egy szélsőséges mozgalom szerint

POZSONY. Ha a nacionalizmus oroszpártisággal és a Jozef Tiso vezette fasiszta szlovák állam csodálatával párosul, abból a Szlovák Megújhodási Mozgalom következik. Ez a polgári társulásként működő mozgalom már jó ideje a szélsőségességgel kapcsolatos rendőrségi jelentésekben is szerepel.
201605301531020.VELEMENYYSZABADSAG_1-2.jpg

Az alapszabályában hazafinak mutatkozó mozgalom, a gyakorlatban egy az iszlámosítás ellen felvonuló, a militáns szlovákokat támogató szerveződés, amelynek tevékenysége olykor az általa „brüsszeli propagandát terjesztő összeesküvőknek” titulált személyek listájának összeállításában merül ki.

A Szlovák Megújhodási Mozgalom (SHO) éppen a fentebb említett, a közösségi hálón kialakított profilja alatt közzétett, és ott folyamatosan kiegészített album összeállítása miatt került a rendőrség célkeresztjébe – erősítette meg az Aktuality.sk internetes hírportálnak nyilatkozva Tibor Gašpar országos rendőrfőkapitány.

Az SHO által összeesküvőknek titulált személyek között civil szervezetek tagjai, vagy politikai elemzők mellett Andrej Kiska köztársasági elnök, Monika Flašíková Beòová és Boris Zala európai parlamenti (EP) képviselők, valamint Miroslav Lajèák külügyminiszter és a korábbi miniszterelnök Iveta Radièová neve is feltűnt. Önmagában az efféle listák kialakítása még nem jelent problémát, a rendőrség azonban vizsgálódni kezdett a megjelentetett cikkek alatti kommentfolyókban fellehető fenyegetőző személyeket illetően.

„Európa-párti gondolkodásukról híres személyek albumát állították össze, miután ezt a mozgalmat ez zavarja. Ha ez ezen a síkon maradna, az még rendben lenne, ám különféle olyan személyeket érintő kijelentések vannak ott, mint az államfő, EP-képviselő, vagy miniszter. Vizsgáljuk mindazon kijelentéseket, amelyek közjogi méltóság elleni támadásnak minősülhetnek“ – magyarázta a rendőrfőkapitány. „Konkrét személy, illetve család életének kioltására tett utalások vannak ott, amivel mindenképpen foglalkoznunk kell, ezért vizsgálódik a rendőrség“ – tette hozzá.

A gyűlölettől fűtött kijelentésekre a napokban Ján Benèík, blogger is felhívta a hatóságok figyelmét. A listán az Emberek a Rasszizmus Ellen (¼PR) civil szervezet korábbi vezetője, a belügyi tárcánál jelenleg szélsőségességi szakértőként alkalmazott Daniel Milo is szerepel. „Tulajdonképpen ez egy egész nagy megtiszteltetés, mert az ott felsorakoztatott nevek közül sokan érdemes munkát végeznek. Örvendek, hogy a szerzők nem feledkeztek meg rólam“ – reagált mosolyogva Milo, egyben egyetértve a rendőrfőkapitány által elmondottakkal, hogy az ilyen listák kialakítása mindaddig nem törvénybe ütköző, amíg nem bujt fel közvetlenül a listán szereplő személyekkel szembeni erőszakra.

A szakértő és jogász Milo szerint ugyanakkor a kommentfolyóban mások ellen szító személyeken túl magának a mozgalomnak is gondjai akadhatnak a hatóságokkal.  „Õk, mint az oldal adminisztrátorai annak létrehozói is, és nem törölték ezeket a kommenteket, ami azt jelentheti, hogy azok tartalmával nincs gondjuk, vagy egyenesen azonosulnak is velük“ – magyarázta.

Milo egyben emlékeztetett egy az Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) által a közelmúltban hozott döntésre. Egy észt online lap, a Delfi esetében a strasbourgi bíróság nagykamarája ugyanis elutasította a véleményszabadság megsértésére való hivatkozást. A döntés megerősítette az észt bíróságok ítéleteit, melyek szerint a Delfi eljárása a gyűlöletbeszédnek és erőszakra való uszításnak minősülő kommentek eltávolítására nem volt megfelelő. Az ítélet szerint tehát a kommentfolyóban leírtakért az adott oldal üzemeltetőjét terheli a felelősség. „Ez egy alapvető döntés, amely ez esetben is alkalmazható lehetne. Ha az oldal adminisztrátora megtűri és nem távolítja el az agresszív, támadó kommenteket, a törvény előtt felelhet az ilyen tartalomért“ – véli Milo.

Megosztás