2015. augusztus 25., 11:33

Az állam korrupcióellenes átképzésre küldené az egészségügyi dolgozókat

POZSONY. Korrupcióellenes iskoláztatásra küldené az állam az egészségügyben dolgozókat. A feladattal a pozsonyi Szlovák Orvostudományi Egyetemet bízná meg – javasolja az egészségügyi minisztérium.

A tárca ezzel a jogállamiság megerősítését szolgáló akciótervből eredő feladatokat kívánja teljesíteni – nyilatkozta Peter Bubla, a minisztérium szóvivője.

Az átképzés tartalmáról egyelőre nincsenek konkrét információk. „Az oktatás tartalmi részének kidolgozása jelenleg folyik az egészségügyi minisztérium közreműködésével. A foglalkozás egyszeri képzés formájában valósulna meg. A feltételezések szerint ez a tényező az új tantervek valamennyi szintjén megjelenik, tehát a friss végzősök már tanulmányaik folyamán megkapják a képzést“ – magyarázta Bubla.

Peter Visolajský, az Orvosi Szakszervezeti Szövetség (LOZ) elnöke szomorúnak tartja, hogy a botrányokat követően, melyekért elsősorban a kórházigazgatók felelősek, a minisztérium csupán egy ilyen, az orvosokat és nővéreket sújtó „tragikomikus javaslatra” képes. „A pöstyéni túlárazott CT megvásárlásának múlt évi esete példa lehet a javasolt intézkedés eredménytelenségére. Az orvosok és a nővérek ugyanis az átképzésen való részvétel nélkül is figyelmeztettek az esetre. A kórház igazgatótanácsának többi tagját pedig a törvény nem érintené“ – állapította meg.

Visolajský felszólította Viliam Èislák egészségügyi minisztert, olvassa el a Gorilla-ügy aktáit és saját maga ítélje meg, kinek van szüksége az egészségügyben korrupcióellenes átképzésre. A szakszervezet javasolja az indítvány visszavonását, a korrupcióellenes harc érdekében pedig az általuk beterjesztett ötletek megfontolását.

Pavel Sibyla, az Állítsuk meg a korrupciót elnevezésű alapítvány elnökének nyilatkozata szerint az egészségügyben a korrupcióellenes átképzéstől is fontosabb, kik és milyen módon kapnak kórházigazgatói kinevezéseket, s intézményeikben milyen viselkedésmódot honosítanak meg. Fontosnak tartja azt is, hogy ez egészségügyben felmerült korrupciós vagy korrupciógyanús esetek résztvevői politikai és büntetőjogi szempontból egyaránt szigorúan meg legyenek büntetve.

A miniszteri terveket Farian Faktor, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) egészségügyi szakértője is nevetségesnek tartja. Véleménye szerint egy utólagos megoldásról van szó, ami mögé a miniszter azt a tényt kívánja elrejteni, hogy nem akar foglalkozni az egészségügyben tapasztalható korrupció leküzdésével. „A tisztességeseket a minisztérium további átképzésekkel terhelné meg, melyekért valószínűleg még fizetniük is kell majd. Az üzlet és a csúszópénz miatt ott lévőket pedig egyedül az riasztaná vissza, ha a rendőrség és a bíróság végre pontot tenne a botrányok végére” – fogalmazott.

Az emberek az egészségügyet tartják annak a szakágazatnak, ahol leginkább elterjedt a vesztegetés. Ugyanakkor a Transparency International Slovakia számára a FOCUS ügynökség által végzett felmérés szerint az utóbbi időben némileg csökkent az egészségügyi dolgozóknak ajándék, ellenszolgáltatás vagy pénzbeli figyelmesség formájában nyújtott nem hivatalos juttatás. A felmérés szerint „mellékest“ az egészségügyi dolgozóknak csupán a lakosság 21,8 százaléka nyújtott. 2012-ben ez még 26 százalék volt. Tíz lakos közül kilenc (95,2 %) szerint létezik megvesztegetés az egészségügyi szektorban, 63,5 százalékuk pedig úgy gondolja, hogy a csúszópénz nagyon is elterjedt.

Megosztás