Antirasszista világnap
Tavaly kevesebb rasszista hátterű bűncselekmény került a szlovák rendőrség látókörébe, mint a korábbi években. 2009-ben még 263, tavaly már csak 159 ilyen esetről tud a rendőrség. A szélsőséges és rasszista indíttatású bűncselekmények felderítésében azonban némi javulás állt be. 2009-ben a bejelentett esetek 51, tavaly már 60 százalékában sikerült a bűnösöket bíróság elé állítani.
Szakértők szerint az elmúlt időszakban nem igen változtak a szélsőséges mozgalmak, stabil a tagságuk a bal- és jobboldali, illetve a szélsőséges szurkolói csoportoknak. A belügyminisztériumban külön csoport foglalkozik a hazai szélsőséges mozgalmakkal. A tárca most készíti az extrém megnyilvánulások visszaszorításának 2014-ig szóló programját.
A rasszizmus elleni világnap az egyes embercsoportok társadalmi kirekesztését célzó folyamatok veszélyességére hívja fel a figyelmet. A határozat szerint a rasszizmus és az idegengyűlölet, valamint minden olyan diszkrimináció, amely faji, etnikai, nemzeti hovatartozásra vagy vallásos meggyőződésre, nyelvi, kulturális különbségre épül, súlyosan sérti az emberi jogokat, és ezért minden törvényes eszközzel küzdeni kell ellene.
Március 21-én, a rasszizmus elleni világnapon szerte a világban megemlékezéseket és demonstrációkat tartanak a rasszista kirekesztés és elnyomás ellen.
Az ENSZ 1966-ban döntött arról, hogy március 21-ét a faji megkülönböztetés elleni nemzetközi küzdelem világnapjává nyilvánítja. Ezzel arra emlékeztet a világszervezet, hogy 1960-ban ezen a napon Dél-Afrikában vérfürdőbe torkollott és 69 áldozatot követelt egy apartheidellenes demonstráció.