2014. május 19., 10:33

Andrej Kiska már készülődik beiktatására

POZSONY. Andrej Kiska június 15-én délben teszi le az államfői esküjét, s átveszi az elnöki tisztséget tíz éve betöltő Ivan Gašparoviè helyét. A leendő köztársasági elnök már készül a ceremóniára, amelyen mások mellett Iveta Radièová volt kormányfőt is szívesen látná.

A köztársasági elnök beiktatása többé-kevésbé előre megírt forgatókönyv szerint játszódik le. Az egész ünnepi ceremónia – az eskütételt is beleértve – menetét szigorú protokoll szabja meg. Bár emiatt nem áll rendelkezésre túl sok tér a kreativitásra, a leendő államfő mégis beleszőné néhány ötletét a forgatókönyvbe. „Egyelőre csak az előkészületek folynak, ezért nem árulok el részleteket” – mondta Andrej Kiska.

Már készül a vendéglista, amiből kiderül, hogy a távozó és a hivatalba lépő államfő hány vendéget hív meg. „A vendégek létszáma legfeljebb 500 lesz, mert ennyi férőhelyes a terem. Kiska úr listáján 53 személy szerepel, Gašparoviè úr egyelőre semmilyen jegyzéket nem adott át. A meghívottak között lesz a felesége, továbbá a legközelebbi munkatársai a hivatalából és mások”" – magyarázta Pavol Chovanec, a parlamenti hivatal szóvivője.

A beiktatás a Szlovák Filharmónia épületében zajlik majd. A jövendő elnök nem akarta közölni, hogy a családtagjain és további közelálló személyeken kívül kiket hív még meg. Egy hölgy részvétele azonban nagy örömet okozna neki. „Nagyon örülnék, ha Iveta Radièová elfogadná a meghívásomat” – árulta el.

Az efféle hivatalos események mindig sok pénzbe kerülnek. A beiktatás költségvetése egyelőre nem készült el, de várhatóan nem tér majd el jelentős mértékben az öt évvel ezelőtti eseményétől. „2009-ben 51 ezer euróba került a most távozó elnök beiktatása. Az ideire még nem hagytuk jóvá a költségvetést" – mondta Pavol Chovanec.

Andrej Kiska már a választások előtt is jelezte, hogy aktív államfő szeretne lenni. „Hosszú és nehéz út vár rám, amely során kész vagyok küzdeni. Nagyon készülök arra, hogy segítsek megváltoztatni a mi Szlovákiánkat. Még öt év van előttünk” – vázolta terveit.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.