2014. április 9., 16:27

Amnesty International: Szlovákiában is elharapódzik a romák elleni erőszak

POZSONY. Nem sikerül visszaszorítani a romaellenes diszkriminációt az európai államokban, egyes esetekben ezen etnikum megalázására, megfélemlítésére és a képviselői ellen elkövetett erőszakos cselekedetekre is sor került – jelentette ki az Amnesty International (AI) szervezet, miközben a szlovákiai helyzetet is bírálta.

"Elfogadhatatlan az, hogy az újkori Európában némely roma közösségek az erőszak és a pogrom miatti állandó veszélyeztetettségben éljenek" – jelentette ki John Dalhuisen, az európai és közép-ázsiai ügyekkel foglalkozó programigazgató. Úgy véli, hogy az európai csúcspolitikusok és pártvezetők gyakorta alulértékelték a romaellenes előítéleteket. Az AI a Romák Nemzetközi Napja alkalmából a problémakörrel kapcsolatban elkészítette az “Igazságot kérünk – Európa rasszizmussal motivált erőszakkal szembeni tehetetlensége” című jelentését.

A jelentés arra figyelmeztet, hogy Európában közel 10-12 millió roma él, akik közül többeket a kilakoltatás, a rendőri zaklatások és erőszakos támadások rémképe fenyeget. Létfeltételeiket a diszkrimináció és a róluk történő hivatali feledékenység következményének tartják – írja az Aktuality.sk internetes portál.

Az AI bírálja azon európai államok hivatalait, amelyek nem igyekeznek megoldást találni a romaellenes erőszak megfékezésére, sőt, gyakran azt hangoztatják, hogy arról maguk a romák tehetnek. Példaként a Szepsi romatelepen tavaly júniusban megvalósult rendőri beavatkozást említi, amely során 30 roma polgár, köztük több gyermek sérült meg. Azt követően Robert Kaliòák belügyminiszter tagadta a romák ellen elkövetett erőszakos cselekedetek tényét, azt hangoztatva, hogy a szlovákok nem rasszisták, csak gondot okoznak nekik azok a beilleszkedésre képtelen emberek, akik megszegik a törvényeket.

Dalhuisen az Európai Bizottságot is bírálta amiatt, hogy a romellenes erőszak problémakörének megoldása érdekében nem tett határozott lépéseket. Emiatt sok esetben a bűnüldöző szervek nem képesek megakadályozni a rasszista támadásokat, nem állítják bíróság elé a tetteseket, a rendőrök pedig inkább elhallgatják a történteket.

Az AI az illetékesek figyelmét felhívta a 2000-ből származó Rasszista egyenlőségről szóló irányelvre, amellyel összhangban az egyes államoknak óvakodniuk kell a kényszerű kilakoltatásoktól, amelyek gyakoriak Franciaországban, Görögörszágban és Olaszországban, valamint Romániában. Ezen útmutatás értelmében nem kerülhetne sor a roma és fehér gyerekek különválasztására az iskolákban, amiért Szlovákiát, Csehországot, Magyarországot és Görögországot is bírálta az AI.

Az Amnesty International úgy véli, hogy az Európai Unió eddig semmiféle lépést nem tett a romák diszkriminációja ellen, és azoknak az államoknak a viselkedésével sem foglalkozott, amelyek nem az említett irányelv értelmében járnak el. Ezért felszólítja az uniós tagállamokat arra, hogy végre foglalkozzanak a problémával, tartsák be az említett irányelvet, és foganatosítsanak intézkedéseket a romaellenes erőszak megfékezése érdekében.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.